LAS VEGAS’TAN TAZE TEKNOLOJİ HABERLERİ

LAS VEGAS’TAN TAZE TEKNOLOJİ HABERLERİ

ABD’nin en büyük teknoloji fuarı olan Tüketici Elektroniği Fuarı (CES), teknoloji şirketleri için büyük önem taşıyor. Ocak ayının başında Las Vegas’ta düzenlenen fuarda, bu yıl 3 bin 600 firmanın yer aldığını ve 170 bin kişinin ziyaret ettiğini düşünürseniz, ne kadar büyük olduğunu daha kolay anlayabilirsiniz. Birçok teknoloji devi, girişimcisi parlak ışıkların altında ürün ve hizmetlerini sergilerken, Microsoft, Google, Amazon ve Apple gibi devler fuara katılmadı. Ancak bu gösterişe engel değil.

Bakalım fuarda neler öne çıktı?

SANAL GERÇEKLİK VE MİKRO KONSOLLAR
Oyunlarda sanal gerçeklik fırtınası devam ediyor. İster oyunlarda ister eğitimde kullanılabilecek bu başlıklar, sizi yepyeni bir dünyaya götürüyor. Oculus Rift’in yeni modeli kadar Samsung da Milk VR ile bu alana girmek istiyor. Ancak oyunlardaki daha somut gelişme, Razer’ın Forge TV’si ile karşımızda. Android TV tabanlı bir mikro konsol olan Forge, Google Play’deki Android oyunlarının yanı sıra, PC’lerdeki oyunları da ağ üzerinden ekrana taşıyarak, oynayabilmenizi sağlıyor. Cihaz, mart sonuna kadar 230 dolardan satışa çıkacak ve kutusunda iki adet oyun kumandası da olacak.

SÜRÜCÜSÜZ OTOMOBİLLER VE OTOMOBİL İÇİ EĞLENCE
Son yıllarda fuara neredeyse abone olan otomobil üreticileri, artık konsept taşıtlarla sürücüsüz teknolojileri de tanıtmaya başladı. Mercedes-Benz’in F015 adlı konsept otomobili, sürücüsüz hareket edebiliyor, ayrıca iç tasarımı da sürücüsüz; yani dört tekerlek üzerinde bir oturma odasının konforunu sunuyor. CES’te BMW ve Volkswagen’in kendiliğinden park edebilen otomobillerinin yanı sıra, Toyota’nın hidrojen yakıtlı Mirai modeli de görücüye çıktı. Otomobil içi sistemlerde, BMW’nin i3 modeli dikkat çekti. Dört adet lazer algılayıcıyla otomobilin etrafını 360 derece gösteren sistem, akıllı telefon algılayıcısıyla ona yaklaştığınızda sizi bularak yanınıza gelebiliyor. Parrot RNB6 ise Google’ın Android 5.0 işletim sistemini kullanan bir otomobil içi bilgi ve eğlence sistemi. Android Auto ve Apple Car Play platformlarıyla uyumlu cihaz, otomobilin bilgi sistemine entegre olarak bilgi verebiliyor ve sürüş boyu yolu kayıt edebiliyor.

GERÇEK ‘AKILLI İŞLETİM SİSTEMLERİ’ TV’DE
Sony’nin 75 inçlik XBR X910C modeli, Android işletim sistemi, kumanda üzerinden sesli arama ve Play Station Now özellikleriyle 4K’yı daha cazip yapmaya yeter. Samsung’un 88 inçlik Tizen işletim sistemli SUHD modeli ise yeni görüntü motoru ile siyahları daha koyu, parlaklığı ise normalden 2,5 kat yüksek hâle getiriyor.

ROBOTLAR VE DİĞER ‘AKILLI’LAR
Bu cihazlara insansız hava aracı demek mi daha doğru, robot mu demek, bir söz birliğine ulaşılmış değil; ancak her ne olursa olsun hızla geliştiklerini görüyoruz. Örneğin Air Dog, dört pervaneli bir hava aracı. Belirli bir mesafeden sizi takip ederek üzerine takılan Go Pro ile video çekebiliyor. Sporseverlerin kendi hareketlerini kaydetmesi için birebir! CES’te dikkat çeken akıllı cihazlardan bir diğeri ise Misfit Bolt…Android ve iOS cihazlardan yönetilebilen bu akıllı ampul, milyonlarca renk gösterebiliyor. 50 dolar fiyatla ön sipariş vermek mümkün.

ESNEK TELEFONLAR ÖLMEDİ!
LG’nin G Flex 2 modeli, 5,5 inç büyüklüğünde Full HD çözünürlüklü ekranı, dört çekirdekli, 64 bitlik Snapdragon 810 işlemcisi, 3 GB belleği, 13 MP lazer otomatik odaklamalı, LED flaşlı kamerasıyla olduğu kadar, kavisli yapısıyla da çok çarpıcı.

GİYİLEBİLİR CİHAZLARDA YENİ NESİL KARŞIMIZDA
Yenilenen Android Wear işletim sistemi taşıyan Sony Smart Watch 3, dâhili mikrofonu, ivmeölçeri, pusulası, jiroskopu ve GPS algılayıcısıyla birçok işte yardımınıza koşup, aktivite takip edebiliyor. 1,6 inçlik cihaz, suya dayanıklı ve 4 GB dâhili kapasiteye sahip. Alcatel’in akıllı saati One Touch Watch ise hem iOS hem de Android cihazlarla eşleşebiliyor. 1,22 inçlik dokunmatik ekranlı cihaz, kendi işletim sistemini kullanıyor. Garmin Vivoactive ise GPS ve nabız ölçer özellikleriyle sporseverlere hitap ediyor.