LONDRA VE BİG BEN

LONDRA VE BİG BEN

Big Ben; Londra’da 14 kilometre öte olduğunuzda bile çan sesini duyabildiğiniz ünlü saat kulesi… 1843 – 1859 yılları arasında Westminster Sarayı saat kulesi olarak inşa edilen yapının resmi adı Elizabeth Tower (Elizabeth Kulesi).

Dört taraflı bir saat olan Big Ben, Westminster Sarayı’nın hemen yanında yer alıyor. Victoria Gotik stilinde ve 96.3 metre yüksekliğinde olan saat kulesi, Londra’nın en çok fotoğraflanan noktalarından da biri olarak biliniyor.

Üzerinde bulunan saat mekanizmasının ağırlığı 5 ton olan kuledeki the Great Bell olarak adlandırılan büyük çanın ağırlığı 13.5 ton iken diğer dört çanın ağırlıkları 1.1 ile 4 ton arasında değişiyor. Büyük çan her saat başında çalarken, diğer dördü çeyrek saatlerde çalıyor.

Big Ben’in üzerinde yer alan rakamlar yaklaşık 60 santimetre. Her bir saat minesinde 312 tane cam parçası bulunuyor. Mekanizması Edmund Beckett Denison tarafından tasarlanan Big Ben, tam saati göstermesi ile biliniyor. Yapıldığı tarihten itibaren hemen hemen saati hiç yanlış göstermemiştir. İkinci Dünya Savaşı sırasında yakınındaki birçok yapı zarar görse de Big Ben çalışmaya devam etmiştir.

Birçok film karesine de giren saat kulesi etrafında günlük hayat içerisinde durmaksızın fotoğraf çeken turistler, hediyelik eşya satan satıcılar, sokak artistleri görülebilir. Her daim kalabalık olan Big Ben’in bu derece kalabalık olmasının bir nedeni de Houses of Parliament ve London Eye gibi diğer popüler turistik yerlere çok yakın olmasıdır.

İç mekânı ziyaretçiye kapalı olan Big Ben’in en güzel fotoğraflarını ise London Eye ya da The Shard’dan çekebilirsiniz.