MACERA DOLU BİR YAZ TATİLİ İÇİN…

MACERA DOLU BİR YAZ TATİLİ İÇİN…

BU YAZ SIRADAN HOBİLERİN DIŞINA ÇIKIP DENİZ, RÜZGÂR VE GÖKYÜZÜYLE BÜTÜNLEŞMEK İSTİYORSANIZ; KENDİNİZE EN İDEAL KITESURFING, SKYDIVING VE WAKEBOARD ROTALARINI BELİRLEYEREK FARKLI BİR ADIM ATABİLİRSİNİZ.

Yaz mevsimini iple çekenler, yaz sezonuyla özdeşleşen ekstrem sporlarla tatilin tadını çıkarıyor. Deniz meraklılarının son gözdesi ise wakeboard ve kitesurfing… Dalgalara meydan okuduğunuz bu iki spor dalında adrenalininiz her zaman tavan yapıyor. Deniz sporlarından farklı olarak güneşin ve özgürlüğün tadını çıkarmak isteyenler ise skydiving ile gökyüzüne meydan okuyor.

WAKEBOARD
Adrenalin dolu bir macera
Wakeboard, sıcak günlerin bunaltıcı etkisini biraz su sporlarıyla serinletmenin en trendy yollarından biri… 1980’lerin sonlarında yükselişe geçen bu spor türünün müdavimleri hızla artıyor. Wakeboard, su kayağı ile snowboard arası bir tekneden çekilirken, motorun yarattığı dalgalara karşı koyduğunuz bir spor. Yapılabilecek en iyi yerler arasında ise Akdeniz sahilleri yer alıyor. Türkiye’nin güney sahillerinden Sapanca Gölü’ne kadar çok geniş bir yelpazede bu sporu yapabileceğiniz yerler bulunuyor.

Önde bir halat yardımıyla sizi çeken sürat teknesi ve ayaklarınıza bağlanmış bir board tahtası ile denize çıkıyorsunuz ve her şey orada gerçekleşiyor. Suyun içindeyken, tekne sizi yavaşça çekmeye başlıyor. Board’un üzerinde ayağa kalkıyorsunuz ve bu noktadan itibaren adrenalin dolu bir macera başlıyor. Wakeboard’u çekecek teknenin dalgası, suda kayma kalitenizi belirliyor. Wakeboard çekmek için özel tasarlanmış tekneler artık Türkiye’de de bulunuyor. Bir örneğini Sapanca Gölü’nde bulabileceğiniz içten takma motorlu bu teknenin su kesimi ‘V’ şeklinde ve wakeboard için ideal dalgayı sağlıyor. Ayrıca, teknedeki kanatlar ve su tankı sayesinde dalga daha da büyüyebiliyor.

SKYDIVING
Gökyüzüyle bütünleşmek isteyenler için…
10 bin feet’ten tandem atlayışı yapmanın yerini hiçbir şey tutamaz. Paraşütle atlama, genellikle hava araçlarından çıkış yapılarak boşluğa ve belirli bir yükseklikte de paraşüt açarak yavaş bir şekilde yere inilen bir aksiyon sporu… Hava aracından çıkış ve paraşütün açılması arasındaki zaman ise serbest düşüş olarak adlandırılıyor. Atlanılan yüksekliğe göre paraşütü serbest düşüş yapmadan da açmak gerekebiliyor. Amerika Birleşik Devletleri, dünyada havacılık kültürünün en yüksek olduğu yerlerden biri… Haliyle, skydiving için de oldukça ideal bir destinasyon. 12, 14 hatta 20 bin feet yükseklikten atlamanın mümkün olduğu bu bölgedeki tandem atlayışında tek yapmanız gereken, Hawaii sahillerine doğru serbest düşüşün tadını çıkartmak.

Dünyanın en ünlü ulusal parklarından biri olan ve her yıl dünyanın farklı noktalarından gelen milyonlarca turisti ağırlayan Büyük Kanyon, aynı zamanda skydiving tutkunlarına da hizmet veriyor. Eşsiz doğal güzelliği ve ihtişamlı yapısı ile yer seviyesinden bile fazlasıyla etkileyici olan bu lokasyonu bir de gökyüzünden dalış yaparken hayal edin. Skydiving konusunda unutulmaz bir tecrübe yaşayabileceğiniz bir diğer destinasyon ise kesinlikle Dubai… Bugüne kadar 250 binden fazla tandem atlayışa imza atmış profesyonel bir ekibe emanet olduğunuz Avustralya Queenstown için ise ‘dünyanın macera başkenti’ dendiğini hemen hatırlatalım. Türkiye’deki skydiving tutkunları ise her sezon Efes’e akın ediyor.

KITESURFING
Dalgalara ve rüzgâra meydan okuyun
Kiteboard ya da diğer adıyla kitesurf, vücuda bağlı büyük bir uçurtmayı, iplerin bağlı olduğu bar (çubuk) yardımıyla kontrol edip, su yüzeyinde kayılarak yapılan bir spor… Kiteboard; su kayağı, snowboard, sörf ve paraşüt gibi sporların karışımı olarak öne çıkıyor. Kitesurf amacıyla tasarlanmış sörf tahtalarının kullanıldığı sporda en büyük yardımcınız ise rüzgâr. Hem paraşüt hem paragliding hem de sörfün birleşimi olarak dikkat çeken kitesurfing, rüzgâr ve dalgayı vücudunda hissetmek isteyenler için birebir.

Bu sporu yapabilmek için rüzgâra ve rüzgârın bolca estiği bir denize ihtiyacınız var. Uçurtma aslında paraşüt mantığıyla çalışıyor ve rüzgârı altına alıyor. Ne yapmak istediğinize göre sürükleniyor ya da zıplayabiliyorsunuz. Çeşidine göre 2 ya da 4 iple, uçurtma gövdenizdeki kontrol kitine bağlanıyor… Bu iplerle uçurtmayı kontrol edebiliyorsunuz. Yani ipleri sağa çekerseniz uçurtma sağa, sola çekerseniz ise sola gidiyor. Diğer bir ekipman ise board yani kayağınız. İki yönlü kayaklar başlangıç için öneriliyor. Daha ileri seviyede ise tek yönlü kayakları kullanmak mümkün. Kitesörf’ü çekici kılan estetiği, hızı ve zıplarken vermiş olduğu uçma hissi… Türkiye’de son 10 yıldır popüler olan kitesurfing, Alaçatı’da başladı ve hızla Türkiye’nin birçok kıyısına yayıldı. Türkiye’de kitesurf yapılabilecek birçok rüzgârlı kıyı bulunuyor. Alaçatı başta olmak üzere en ideal yerler ise Gökova ve Gökçeada… Kitesurf’ün yurt dışındaki ideal rotaları ise Hawaii’deki Kailua Plajı ve Mısır’ın Akdeniz sahilleri…