MALEZYA: GERÇEK ASYA

Malezya, reklam sloganında da iddia edildiği gibi “Gerçek Asya” deneyimi vaad eden, başdöndürücü çeşitliliğe sahip bir ülke. Malay, Çinli, Hintli ve yerli toplulukların kaynaştığı Malezya, Güneydoğu Asya’nın en çarpıcı, zengin, güvenli ülkelerinden biri. Ulaşım imkanları kaliteli, konaklama standartları yüksek, insanı kaygısız, mutfağı zengin ve şaşırtıcı. Malezya sürekli heyecan veren, kendine has bir karaktere ve ritme sahip. Bir gün başkent Kuala Lumpur’un gökdelen ormanında dolaşabilir, öbür gün Borneo cangıllarında trekking yapabilirsiniz. Asya’nın en büyük alışveriş merkezleri de burada, en otantik yerel sanatlar da.

Bir taşra kasabasından 21. yüzyıl kentine
Kısaca KL olarak da anılan Kuala Lumpur, 150 yıl içinde, bir taşra kasabasından 21. yüzyılın göz kamaştıran cam gökdelenleriyle dolu, modern ve işlek bir Asya kentine dönüştü. KL’un hikayesi, 1860’ların sonlarında, kalay madeni peşindeki bir grubun, Klang ve Gombak nehirlerinin birleştiği noktada, hedeflerine ulaşmasıyla başlıyor. Bu maden kasabasına “Çamurlu Kavşak” anlamına gelen “Kuala Lumpur” adı veriliyor. Tarihi merkez Dataran Merdeka (Özgürlük Meydanı) ülkenin 1957’de İngiliz kolonisi olmaktan kurtulduğunun ilan edildiği yer. Burada Viktorya ve Arap mimarisi sentezi, bugün Yüksek Mahkeme olarak kullanılan Sultan Abdul Samad Binası dikkat çekiyor. Çin Mahallesi’nde, ülkeye gelen ilk Hintli göçmenler tarafından kurulan tapınaklar etkiliyici. Malezya’nın sembolü 452 metre yüksekliğindeki dünyanın en yüksek binası unvanlı Petronas İkiz Kuleleri’nin 41. katındaki Skybridge (Gökyüzü Köprüsü) atlanmaması gereken bir ziyaret noktası. Milli Müze, Lake Gardens’daki (Göl Bahçeleri) muhteşem Kuş Parkı, Kelebek Parkı, Orkide Parkı ve hafta sonunda Tunku Abdul Rahman Caddesi’nde kurulan Hint pazarı KL’un hoşlukları.

Deniz kartallarıyla yan yana
Malezya Yarımadası’nın kuzeybatısındaki Kedah eyaletinin turistik açıdan en popüler bölgesi Langkawi Adası, uzun kumsalları ve cangıllarla kaplı tepeleriyle göz alıcı. Hint Okyanusu’nda yer alan, denizden ve havadan ulaşımın mümkün olduğu 99 adanın en büyüğü, 72 bin nüfuslu Langkawi gerçek anlamda yerleşimin olduğu tek ada. Langkawi 1986’da “gümrükten muaf  bölge” ilan edilmiş. Adada banka bulunan tek yer Kuah. İlk bakışta “duty free” mağazalar ve hediyelik dükkanlardan ibaretmiş gibi görünse de, kasabada adalıların arasına karışıp keyifli saatler geçirmek mümkün. Çarşısı, güzel camisi Masjid Al-Hana, 1987’de ilk uluslararası hindistancevizi ağacına tırmanma yarışmasının yapıldığı Chogm Parkı, adanın en yüksek dağının eteğindeki Gunung Raya Golf Resort, cam atölyesi Langkawi Crystaal ve hemen yanındaki Kedah Marble mermer ocağı, deniz ve güneş meraklısı turistlerin gözünden kaçmıyor. Tropikal bir bahçede 150 egzotik kuş türünün barındığı Langkawi Kuş Cenneti de görülebilir. Kuah’tan 25 kilometre mesafedeki uzun Pantai Cenang kumsalı boyunca oteller, hemen paralel caddedede dükkânlar, restoranlar ve barlar sıralanıyor. Plajın bir ucunda, geniş alana yayılmış bir akvaryum, Underwater World var. Diğer uçtaki Laman Padi’de bir müze ve pirinçle yapılan sayısız yemeği tadabileceğiniz bir restoran bulunuyor. Adanın en yüksek dağı 881 metre yüksekliğindeki Gunung Raya’ya el değmemiş ormanlardan geçen virajlı bir yolla çıkılıyor. Langkawi’nin en geniş ve güzel kumsallarından Tanjung Rhu’dan başlayan tekne turlarında, denize yiyecek atarak, artık turistlere alışmış olan deniz kartallarını beslemek ve mangrov ormanlarını görmek mümkün.

Etnik renkleriyle, doğa harikası Sarawak
Dünyanın biyolojik açıdan en büyük çeşitliliğe sahip adalarından Borneo’da bulunan Malezya’nın en geniş eyaleti Sarawak, Asya’nın en güzel kentlerine, milli parklara ve benzersiz bir kültürel çeşitliliğe sahip. Sarawak’ta yaklaşık 2 milyon insan, 30’un üzerinde etnik topluluk yaşıyor ve 45 farklı diyalekt konuşuluyor. Bölgede yarım günden iki haftaya kadar süren cangıl trekking, dağcılık, mağaracılık, dağ bisikleti ve nehir safariler yapılıyor. Milli parkları, doğal yaşamı, yağmur ormanları, kumsalları, nehirleri ve mağaralarıyla oldukça belirgin bir karaktere sahip Sarawak eyaletinin başkenti Kuching birkaç günü hak ediyor. Sarawak Nehri’nin kıyısındaki kentin rıhtımı özellikle geceleri canlanıyor. Karşı kıyıya geçen teknelere binip Malaylar’ın arasına karışın. Antika ve hediyelik eşya dükkanlarının sıralandığı Main Bazaar (Büyük Çarşı) kentin en eski caddesi. Nesillerdir aynı Çinli aileler bu caddedeki “shophouse” olarak adlandırılan dükkan-evlerde yaşıyor ve hâlâ marangozluk ve kalaycılık gibi geleneksel mesleklerini sürdürüyorlar. Nehrin kuzey kıyısındaki görkemli saray Astana, Kutching’in kurucusu Charles Brooke’un karısı Margaret’e düğün hediyesiydi; bugün burası Sarawak eyalet başkanının ikametgâhı. Nehir, kentin kalbi; günbatımında bir tekne kiralayıp kıyıları gezmek keyifli. Asya’nın en iyilerinden olan Sarawak Müzesi görmeye değer. Kuching’e 40 kilometre uzaktaki Damai, Sarawak’ın en popüler tatil bölgesi. Plajları su sporlarına, cangılı trekkinge olanak veriyor. Damai’deki Sarawak Kültür Kasabası, kültürel kimliklerini, geleneklerini ve günlük ritmlerini büyük ölçüde koruyan Iban, Bidayuh, Penan, Orang Ulu, Melanau, Malay ve Çin kabile ve toplulukları hakkında hızlı, eğlenceli ve ilginç bilgi edinmek için kaçırılmaması gereken, yaşayan bir müze olarak Asya’nın kültürlerini Malezya’da buluşturuyor.

KAÇIRMAYIN
KL merkeze 15 km mesafedeki, 122 metre yükseklikte, 272 basamakla tırmanılan dev bir kireçtaşı kayalığa oyulmuş Batu Mağaraları zahmetinize değecek.

FOTOĞRAF MOLASI
Langkawi’de Teleferik’le çıkılan 708 metredeki görkemli Gunung Machinchang’dan, Langkawi ile Andaman Denizi manzarasını seyredin ve buradaki ilginç köprüden yürüyün.

KEYİF
Langkawi’deki Nawa Sari Spa’da, özellikli bir masajın keyfini çıkarın.

AKTİVİTE
Langkawi’den yapılan tekne turlarında, sarp kireçtaşı kayalıklar ve yoğun ormanlarla çevrili tatlı su gölü Tasik Dayang Bunting’de yüzebilir, deniz bisikletiyle gezebilir ya da iskelede oturup kedi balıklarına ayak parmaklarınızı ısırtabilirsiniz.

ALIŞVERİŞ
Kuching’in cumartesi akşamüstü başlayan ve bir sonraki güne dek devam eden Pazar çarşısında, cangıl meyvelerini ve sebzelerini deneyebilr, satış için gelen yerli halkları gözlemleyebilirsiniz.