MARAKEŞ VE KUTUBİYE CAMİ

Fas’ın Marakeş kentinde bulunan tarihi Kutubiye Cami, atla çıkılabilen 70 metre yüksekliğindeki minaresi, tarihi ve mimari yapısıyla kentin ve ülkenin önemli sembolleri arasında yer alıyor.

Minaresinin her yüzünde farklı bir desen barındıran cami, bozulmayan mimari güzelliğiyle 12. yüzyıldan beri tarihe meydan okuyor. Kutubiye Cami’nin en ilginç özelliği 70 metre yüksekliğindeki minaresi. Minaresi görmeye alışık olduğumuz gibi yuvarlak değil, dikdörtgen kule şeklinde. En ucunda da hilal değil, top bulunuyor.

13. yüzyılda Berberi Kral Yakup Mansur zamanında inşa edilen camiye, etrafında bulunan portakal ve selvi ağaçları arasından geçerek girebilirsiniz. Taş kemerli ana giriş kapısıyla görkemli bir yapı olan cami, el işlemesi ve oyma mimarisiyle de öne çıkıyor. Yüzyıllardan beri Müslümanların ibadetini yerine getirdiği caminin hemen yanında ise eski bir caminin yıkıntılarını görmeniz mümkün. Söylentilere göre önce bu caminin inşaatı yapılmış, ancak inşaat bittikten sonra kıblenin hatalı olduğu fark edilince cami açılmadan yıkılarak, yerine bugünkü Kutubiye Cami inşa edilmiş.

Aynısı İspanya’da var
Cema el-Fna Meydanı’nın hemen paralelinde bulunan caminin güzelliğinden etkilenen Muvahhidler, daha sonra bu camiden ilham alarak aynısını İspanya’nın Sevilla kentine La Giralda ismiyle inşa etmişler.

Marakeş’te Kutubiye Cami’sini gezdikten sonra hemen paralelindeki gündüzleri sakin ve daha çok pazar yerini andıran Cema el-Fna Meydanı’na geçebilirsiniz. Meydanda akşam saatlerinde ortaya çıkan binlerce satıcı, sokak yemekçileri, falcılar, yılan oynatıcıları, şarkıcılar ve hikâye anlatıcılarıyla kendinizi bir masal dünyasında bulabilirsiniz.