MARMARAY 2017’DE HİZMETE GİRİYOR

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Marmaray’ın devamı olan Pendik-Ayrılık Çeşme ve Kazlıçeşme-Halkalı banliyö hatlarında incelemelerde bulundu. Bakan Yıldırım, Pendik-Ayrılıkçeşme ve Kazlıçeşme-Halkalı Banliyö hatlarının süratle hizmete alınacağını söyledi. Hattın tamamlanabilmesi için çok ciddi çalışmalar yapılması gerektiğini ifade eden Yıldırım, alt yapı, üst yapı, sinyalizasyon ve elektrifikasyon işlerinin saptandığını anlattı. Yıldırım şu bilgileri verdi: “Projenin tamamlanması için ciddi çalışmalara ihtiyaç var. Onlarca karayolu alt-üst geçidi, menfezler, viyadükler, tüneller ve istasyonlar, istasyon sayısı 38, her iki yakada. Bu istasyonların yapımı, istinat duvarları yapımı, menfez yapımı, karayolunun alt-üste alınma konusu, yayalar için alt-üst geçitler, bütün bunları topladığımızda önemli sayılabilecek miktarda sanat yapısı, özellikli sanat yapısı var. Bu işleri 3 vardiya, gece gündüz çalışarak, bir an önce tamamlayıp İstanbulluların hizmetine sunmak istiyoruz.”

Marmaray’ın devamı niteliğindeki banliyo Pendik-Ayrılıkçeşme ve Kazlıçeşme-Halkalı hattının yapımının sürdüğünü belirten Yıldırım, “Ankara’dan gelen hızlı tren bilindiği gibi Pendik’e kadar geliyor, burası 25 kilometre. Avrupa yakasında ise Kazlıçeşme’den başlayıp Halkalı’ya kadar devam edecek banliyö hattı var, burası 20 kilometre. Gebze Pendik hattı daha önce bitmişti. Onu da ilave ettiğimizi zaman 63 kilometre oluyor.” dedi.

2017’de tamamlanacak
Proje tamamlandığında Gebze’den Halkalı’ya ulaşımın 105 dakikada sağlanacağını aktaran Yıldırım, projenin bitiş tarihine ilişkin şunları söyledi: “Bu projeyi herhangi bir duraksama olmadan doğu-batı aksında çok önemli bir proje olarak görüyoruz. Her şey yolunda giderse, 2017 bitmeden tamamlamayı hedefliyoruz, inşallah bunun için her şey hazır.”

Yılda 11 milyon ton yük taşınacak
Marmaray ile sadece yolcu değil, yük taşımacılığı da yapılacak. Marmaray, yılda 11 milyon tondan fazla yük taşıma kapasitesine sahip olacak. Halihazırda, Yenikapı İstasyonu’nda 2 metro hattı, Sirkeci’de tramvay hattı, Ayrılık Çeşmesi’nde Kadıköy Kartal metrosu ile entegre olan Marmaray’ın 2016 yılı sonunda Üsküdar İstasyonu’nda Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy-Sancaktepe Metro bağlantısı sağlanmış olacak. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nce inşa edilen ve projeleri tamamlanmak üzere olan metro hatları bitirildiğinde toplam 10 Marmaray istasyonu, kent içi raylı sistemlerle entegre olarak hizmet verecek. Marmaray bütünüyle tamamlandığında İstanbul kent içi ulaşımında raylı sistemin payı yüzde 12’den yüzde 28’e çıkacak.

Marmaray Avrupa ve Asya’nın kesişim noktası
Avrupa-Asya aksındaki uluslararası demiryolu ulaşım koridoru üzerinde yer alan proje, Ankara-İstanbul, Halkalı-Kapıkule (Hudut), Kars-Tiflis-Bakü, Edirne-Kars ve diğer yüksek hızlı ve hızlı demiryolu projeleriyle entegre olarak gerek ulusal gerekse uluslararası demiryolu ulaşım ağının önemli bir kesimini teşkil edecek.