MARMARAY’DA GÜVENLİK EN ÜST DÜZEYDE

MARMARAY’DA GÜVENLİK EN ÜST DÜZEYDE

Türkiye’nin ve dünyanın en önemli projeleri arasında yer alan Marmaray, donatılan yüksek güvenlik sistemleriyle de dikkati çekiyor.

Avrupa ve Asya kıtasını denizin altından birbirine bağlayan Marmaray, İstanbul Boğazı’nın altındaki toprak tabakasına gömülü tüplerden geçiyor. Denizaltı tüp tünelinde meydana gelebilecek olağanüstü durumlarda ise yüksek kapasiteli pompalar devreye giriyor. Tünel içeresinde kalan tren varsa en yakın istasyona yönlendiriliyor. Bu sırada da sızdırmaz kapaklar devreye girerek tünel hattının tam güvenliği sağlanıyor.

Tüm senaryolara hazır
Tüm istasyonlar ve hat boyunca toz, duman, yangın algılama ve akıllı söndürme sistemlerine sahip Marmaray’da, tünel içindeki acil durumlarda tünel ışıklandırmaları otomatik olarak devreye giriyor. Yolcu tahliyesi için tünel hattı boyunca 140 cm genişliğinde güvenli yürüme yolları bulunuyor. Yolcular bu yollar üzerinden 150 metre aralıklarla bulunan yangına dayanıklı malzemeden yapılmış acil geçiş noktalarına yönlendirilerek acil geçiş noktalarından diğer tünele geçmeleri sağlanmış oluyor. Devreye giren dünyanın en büyük tünel havalandırma fanlarıyla içerideki duman gideriliyor.

BİLGİ
– 9 şiddetinde depreme dayanıklı
– 7 gün 24 saat Kandilli Rasathanesi tarafından kontrol ediliyor
– Elektrik kesintisi ihtimali yok
– Elektrik ihtiyacı olursa büyük jeneratörler devreye giriyor