MARMARAY’IN KARDEŞİ AVRASYA TÜNELİ PROJESİNDE İŞLER YOLUNDA

“Eğer bir gün dünya tek bir ülke olursa, şüphesiz başkenti İstanbul olurdu” diyen Napolyon’un önemine dikkat çektiği İstanbul, 8 bin yıllık kadim tarihi boyunca her daim önemli bir ticaret, kültür, medeniyet ve eğitim merkezi olmuştur. Son yıllarda yapılan araştırmalar da İstanbul’un dünyanın en hızlı büyüyen metropollerinden biri olduğunu göstermekte ve elbette bu büyüme ile kent nüfusunda yaşanan artış daha fazla taşıt trafiği olarak geri dönmektedir.

Bu noktada İstanbul’un, artan trafik karşısında durabilmesi için başlattığımız dev projeler süratle devam ediyor.

Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Boğaz üzerinde bir gerdanlık misali hızla yükselmektedir. Cumhuriyetimizin 90. kuruluş yıldönümünde hizmete aldığımız, bir buçuk asırlık rüyamız MARMARAY ise milletimizin her daim hayallerini gerçeğe dönüştürebildiğinin en somut kanıtı olarak tarihteki yerini almıştır.

MARMARAY’a kardeş olarak başlattığımız Avrasya Tüneli Projesi ise tüm dünyanın gıpta ile izlediği büyük bir prestij projesi olarak başarıyla devam etmektedir.

İstanbul’da araç trafiğinin yoğun olduğu Kazlıçeşme-Göztepe hattında hizmet verecek olan Avrasya Tüneli, toplam 14,6 kilometrelik bir güzergâhı kapsıyor. 3,4 kilometresi deniz altında olmak üzere toplam 5,4 kilometre tünelin yer aldığı projede, tünel açma kısa sürede tamamlanacaktır.

Bu projenin tamamlanması ile trafiğin çok yoğun olduğu güzergâhta yolculuk süresi 15 dakikaya kadar inerken, İstanbullulara çok güvenli ve konforlu bir yolculuk imkânı sağlamış olacağız.

İyi yolculuklar dilerim.