MASKE, AYRAÇ VE KUM KOLEKSİYONCUSU

MASKE, AYRAÇ VE KUM KOLEKSİYONCUSU

IPRA 2014 Dünya Başkanı seçilen Stage İletişim Ajans Başkanı Zehra Güngör, renkli karakteri ve hobileriyle öne çıkıyor. Sık sık seyahat eden ve gittiği her ülkeden maske, kum ve ayraç koleksiyonlarına özel parçalar toplayan Güngör’ün Kemerburgaz’daki evinin duvarlarını dünyanın dört bir yanından getirdiği orijinal maskeler süslüyor. Kitap okumayı da çok seven Güngör’ün gümüşten cama, dantelden kumaşa, bambudan kâğıda kadar pek çok farklı materyalden oluşan 10 bine yakın ayracı ve 145 maskesi bulunuyor. Güngör ile yaşam stilini yansıtan farklı hobileri ve koleksiyonları hakkında konuştuk.

Stage İletişim Danışmanlığı Ajans Başkanı Zehra Güngör, iş hayatında 32 yılı geride bırakan yöneticilerden… 1982-1999 yılları arasında Günaydın, Yeni Asır, Sabah, Ekonomik Bülten, Para ve Milliyet gibi yayınlarda gazetecilik yaptıktan sonra 1999’da halka ilişkiler sektörüne geçiş yapan Güngör, gazeteciliğin ardından PR sektöründe de önemli projelere imza attı. International Public Relations Association’ın (IPRA) 50’nci başkanı seçilen Güngör, 2014 Dünya Başkanlığı görevini, 2013 Dünya Başkanı Christophe Ginisty’den devraldı. IPRA, dünya başkanlığı koltuğunu, Betül Mardin ve Ceyda Aydede’nin ardından üçüncü kez bir Türk’e emanet etmiş oldu. Güngör, iş hayatında başarılı olmanın sırrını ise şöyle özetliyor: “Her şeyden önce yaptığınız işi ciddiye almalı ve dünyaya açık olmalısınız. Empati kurmaktan da vazgeçmemelisiniz. Ancak ne istediğini bilen kişiler iş hayatında emin adımlarla ilerler. Beni iş hayatında en çok kızdıran şey ise küçük hesapların peşinden koşulmasıdır.” İş hayatının tüm yoğunluğuna rağmen, kendisine özellikle de hobilerine vakit ayırarak dinlendiğini ve enerji depoladığını söyleyen Güngör’ün hobileri saymakla bitmiyor. Maske, ayraç ve kum koleksiyonunun yanı sıra dans ediyor, pilates yapıyor ve tenis oynuyor.

22 yılda 145 maske
Çok sık seyahat eden ve gittiği her ülkeden, o ülkenin kültürünü yansıtan maskeler alan Güngör’ün 1992 yılında başladığı maske koleksiyonu 145 parçadan oluşuyor. Daha çok kabile ağırlıklı ya da dans-tiyatro gibi sanatların gelişmiş olduğu ülkelerde farklı maske seçeneklerinin olduğunu ifade eden Güngör’ün evi, özellikle de duvarları bu rengârenk maskelerle donatılmış durumda. Ahşap, sıkıştırılmış kâğıt, seramik ve toprak maskeler toplayan Güngör, yaklaşık 10 bin adetlik ayraç koleksiyonuyla da son derece iddialı. Gümüş, cam, dantel, kumaş, bambu ve kâğıttan ayraçlarını özel kutularda muhafaza eden Güngör, özellikle sahili olan ülkelerden minik kavanozlarla kum da topluyor. Sahili, nehir yatağı ya da çölü olan 70’i aşkın ülkeden 70 kavanoz kum biriktiren Güngör, bu kavanozları Angola kumu, Almanya-Tegern Gölü gibi etiketlerle sınıflandırıyor. 2013 yılında Hindistan, İtalya, Meksika, Kamboçya, Namibya’ya yönelik seyahatler yapan Güngör’ün 2014 rotasında ise Bosna Hersek, ABD, Litvanya, Kazakistan, Hollanda, Senegal, Macaristan, İran, İzlanda ve Danimarka var. Ne kadar yorgun olursa olsun kitap okuyup, doğa yürüyüşleri yaparak zihnini arındıran Güngör, hayatın her anını doya doya yaşayan, işle-özel hayatı dengelemeyi başaran başarılı yöneticiler arasında yer alıyor.

GÜNGÖR’ÜN KÜLTÜR-SANAT AJANDASI
Müzik dinlemek, kitap okumak, seyahat etmek, yemek yapmak, maske, kitap ayracı ve kum toplamak, ormanda yürümek ve dans etmekten keyif alan Güngör, kültür-sanat aktivitelerini de yakından takip ediyor. Güngör’ün sanatsal aktivitelere yönelik ajandası ise şöyle…

Başucu kitabı: Ustam ve Ben/Elif Şafak
En sevdiği sinema filmleri: Federico Fellini’nin Amarcord’u, Ferzan Özpetek’in Şahane Misafir’i ve Roberto Benigni’nin La Vita é Bella’sı
En son gittiği konser: New York Filarmoni Orkestrası
En son izlediği tiyatro oyunu: Leyla’nın Evi-Nedim Saban
En son gittiği sergi/müze: Anish Kapoor İstanbul’da-Sakıp Sabancı Müzesi