Mega Projelerimiz Bir Bir Tamamlanıyor

Mega Projelerimiz Bir Bir Tamamlanıyor

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olarak 2003’ten buyana ülkemizin ulaştırma altyapısını geliştirmeye yönelik çok büyük projeleri hayata geçirdik.

Mega projelerle Türkiye’nin dört bir yanını donattık. Dünyanın en büyük otoyol projelerini hayata geçirdik. İstanbul-İzmir Otoyolu, Kuzey Marmara Otoyolu ve Kınalı-Tekirdağ-Çanakkale-Savaştepe Otoyolu projelerini başlattık bir bir tamamlıyoruz. Geçtiğimiz ay İstanbul-İzmir Otoyolu’nun Balıkesir Kuzey ve Batı kavşakları ile Akhisar-Saruhanlı kavşakları güzergâhlarını hizmete verdik. Bu dev projeyi yüzde 80 oranında tamamlamış bulunuyoruz. Şu anda İstanbul-İzmir trafiği 4 saate düştü. Önümüzdeki 6 ay içerisinde de kalan kesimleri trafiğe açarak projenin tamamı hizmete vermiş olacağız.

Yine mart ayı içerisinde Kuzey Marmara Otoyolu Çatalca-Yassıören bölümünü, Habibler-Başakşehir kavşaklarını ve Kurtköy-Akyazı kesiminin 4. Kesimi’ni de hizmete verdik. Kuzey Marmara Otoyolu’nun Kurtköy-Liman Kavşağı hattı ile liman bağlantı yolunu kapsayan bölümü olan 4. Kesimi trafiğe açarak hem Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu ile Kuzey Marmara Otoyolu bağlantısını hem de Yavuz Sultan Selim Köprüsü ile Osmangazi Köprüsü bağlantısını sağlamış olduk.

Çatalca Yassıören Odayeri kesiminin açılmasıyla birlikte ise artık Çatalca’dan İstanbul Havalimanı 13 dakikaya indi. Yine Çatalca’dan Anadolu Yakası ve Kurtköy civarına 2 saatte, pik saatlerde 3 saat olan yolculuk ise 50 dakikaya düştü. 1915 Çanakkale Köprüsü’nde de geçen ay içerisinde çelik şaftların kule keson temelleri üzerine montajını yaptık. Bu imalatın tamamlanması sonrasında da yakında çelik kule montajına başlayacağız.

Biz bulunduğumuz görevi memleketimizin, milletimizin birliğine, beraberliğine, kardeşliğine vesile olacak bir hizmet yarışı olarak görüyoruz. Bu nedenle de milletimiz için bu dev projeleri bir bir tamamlamaya ve yeni dev hizmetler getirmeye devam edeceğiz.

Cahit TURHAN

ULAŞTIRMA VE ALTYAPI BAKANI