MEGA PROJELERLE ULAŞILABİLİR TÜRKİYE

Son yüzyılda, yerel idarelerin de, genel idarelerin de çözmek için uğraştığı en önemli sorunların başında kentleşme sorunu gelmektedir. Özellikle büyük kentlerde öngörülemeyen nüfus artışı yanında birçok problemi de beraberinde getirmektedir. Kent nüfusunda yaşanan her artış ise daha fazla taşıt trafiği olarak geri dönmektedir.

Bu bağlamda büyükşehirlerimizin artan trafik karşısında durabilmesi için dev projeler başlattık. Transit trafiği İstanbul dışına çekmek için Kuzey Marmara Otoyolu’nu yapıyoruz. Bu proje ile İstanbul’un 3’üncü Boğaz Köprüsü’nü de inşa ediyoruz.

İstanbul-İzmir Otoyolu ve İzmit Körfez Geçişi projesini devreye aldık. Hem İstanbul’dan, hem de İzmir’den yapımına devam ediyoruz.

Dünyanın en önemli projelerinden biri olan Avrasya Karayolu Tüp Geçit Projesi’ni de yapıyoruz. Bu projenin tamamlanması ile hem Bostancı-Kadıköy arasındaki araçların Sirkeci-Yenikapı’ya geçişini sağlayacağız hem de şehir içindeki trafik sıkışıklığını engelleyeceğiz.

Ayrıca Bakanlık olarak 3 Katlı İstanbul Metro ve Karayolu Boğaz Geçişi Projesi’ni başlattık. Bu proje ile Küçüksu’dan Gayrettepe’ye üç katlı dev bir tünelle geçilecek. Günde 6,5 milyon yolcunun yararlandığı 9 farklı şehir içi raylı sistem ile entegre olacak ve kıtalar arası yolculuk kolaylaşacak.

İçerisinde Çanakkale Boğazı Geçiş Köprüsü’nün de yer aldığı Kınalı-Tekirdağ-Çanakkale-Savaştepe Otoyol Projesi ile de Avrupa ile Asya’yı ikinci kez bağlayacağız. Bu otoyol ile Marmara Bölgesi’nde bir otoyol ringi oluşturacağız.

Bununla birlikte kentiçi ulaşımda raylı taşımacılığı yeniden dizayn ediyoruz. İstanbul’a MARMARAY ile İzmir’de EGERAY ve Gaziantep’te GAZİRAY ile bu değişim başladı. İstanbul Metro sistemi ile MARMARAY’ı da entegre hale getirdik. İzmir’de EGERAY’ı hem kuzeyden hem de güneyden uzatıyoruz. Ankara’da da Bakanlığımızın devraldığı yeni metro ağının şimdiden ikisini tamamladık, üçüncü hattın da sonuna yaklaştık.

Mega projelerle vatandaşımızın daha rahat seyahat etmesini ve geliştirdiğimiz raylı sistemler ile toplu taşıma ile her yere ulaşabilmelerini sağlayacağız.