Melankolik Bir Prens: Jay Jay Johanson

Melankolik Bir Prens: Jay Jay Johanson

Kırılgan duruşu ve romantik tavrı ile çok sevilen İsveçli müzisyen Jay Jay Johansın geçtiğimiz ay yine İstanbul’daydı. Onu canlı izleme şansını kaçırdıysanız üzülmeyin, o kadar seviliyor ki tekrar Türkiye’ye gelecek.

Yazdığı özgün ve etkileyici şarkı sözleri dinleyenleri hemen içine çekiyor. Ülkemizde de çok ünlenen “So Tell the Girls, I am Back in Town” şarkısında, ‘kızlara, şehre geri döndüğümü haber verin’ diyor. Bu sözleri yaz tatili sonrası anneannesinin yanından evine döndüğü zaman yazmış. Anlayacağınız gibi yetenekli ve derin bir kişilik karşımızda. Naif sesi ile kalplerimiz fetheden Jay Jay Johanson’a merak ettiklerimizi sorduk.

Daha önce de Türkiye’ye gelip konserler verdiniz, burada karşılaştığınız seyirciyle ilgili ne söylersiniz?

Türkiye’den ilk konser teklifi geldiğinde şaşırmıştım. Daha sonra buraya geldiğimde, bu kadar sevenim olduğunu görmek beni daha çok şaşırttı. Konserim sırasında insanların şarkılarımı söylediğini duyunca benim için ayrı bir sürpriz oldu. Türkiye’de seyircilerim bana karşı her zaman çok sıcaktılar. Son konserimi geçtiğimiz ay Zorlu PSM’de verdim. İki konserim de dolu geçti. En kısa zamanda tekrar gelmek isterim.

Konserlerinizde en çok hangi şarkılarınıza eşlik ediliyor?

Believe in Us, Far Away, She Doesn’t Live Here Anymore diyebilirim.

Şarkı söylemeye ve söz yazmaya ne zaman karar verdiğinizi hatırlıyor musunuz?

Daha çok gençken, henüz müzisyen olmadan önce konserlere gitmeyi çok severdim. Küçük bir kasabada yaşıyordum ve gelen tüm konserlere gidiyordum. Bir gün çok sevdiğim Chet Baker konsere geldi. O Amerikalı bir caz trompetçisiydi. Bir ikondur. Caz müzik sevenler onu çok iyi tanır. Ondan o kadar çok etkilendim ki, işte o gün müzisyen olmaya karar verdim.

Şarkı sözlerini yazmak için ihtiyacınız olan ne?

Bir kalem bir kağıt, günlüğüm ve insanlar… Kalbimden çıkarıp paylaşmam gereken duyguları yazıyorum. Yazdığım sözler hep yaşadıklarımdan yola çıkarak anlatmak istediğim hikayeler… Hikayelerimi uzun uzun da anlatabilirim ama onları en yalın hale getirerek paylaşıyorum. Şiir gibi düşünün. Sözü ne kadar yalın bir biçimde anlatırsanız o kadar etkili bir sonuç alırsınız.

Şarkılarınızın hepsi sizin için ayrı özeldir ama az bir miktar da olsa öne çıkan var mı?

“Whiskey” albümünün neredeyse tamamı benim için çok özel çünkü ilk defa şarkılarım için bir kayıt stüdyosuna girdim. Bu önemli bir anı ve deneyimdi. “Believe In Us” ve “Far Away” de benim için çok özel şarkılar. Bunlardan başka “Antenna”dan “Tomorrow” ve “Long Term”den “Only For you”. “Spellbound” albümünün de, albümün yazılış ve kayıt sürecinden dolayı  kalbimde ayrı bir yeri var.

Believe In Us sizin için neden özel, hikayesi nedir?

“Believe In Us”ı  30. doğum günümde yazdım. O zamanlar kalacak bir dairem yoktu ve o yüzden stüdyoda yaşıyordum. Doğum günüm olduğu için o gün çalışmama kararı almıştık. Stüdyoda yalnızdım, kimse ziyaretime bile gelmedi ben de tek başıma şarkı üzerinde çalışmaya başladım. Sabah başladım ve o gece yatağa gitmeden önce bitirdim. “Believe In Us” tek başıma kaydettiğim yani stüdyoda hiçbir müzisyenin buna dahil olmadığı tek şarkı.

Sevgililer Gününde sahnedeydiniz, romantik biri misiniz?

Sanırım romantik biriyim ama bunu beni yakından tanıyan kişilere sormak lazım. O zaman daha tarafsız ve doğru bir cevap alabiliriz. Bazı açılardan eski kafalı olduğumu söyleyebilirim ama yine de tam olarak doğru değerlendiremiyorum

Hangi dilde şarkı sözü yazmak sizin için daha rahat?

Kesinlikle İngilizce, ana dilim değil ama herkese ulaşmak adına İngilizce ürettim, şimdi de öyle devam ediyor.

Sanat eğitimi almışsınız, bu eğitim müziğinize nasıl yansıdı?

Evet, resimle ilgili eğitim almak, sanat okulunda okumak, kendimi keşfetmek adına da önemli bir süreçti. Müzikte kendimi keşfetmemle şekillenen bir süreç olduğu için, sanat eğitiminin müzik yapmamda büyük etkisi var.

Resim yapmaya devam ediyor musunuz?

Evet, resim yapmayı hiç bir zaman bırakmadım. Bu benim hayatta en sevdiğim hobim.

Uzun müzik yaşamınızda siz yolunuzu nasıl buldunuz?

Her zaman cazdan etkilenen melodiler ve sözler yazıyordum. Şarkılarımı ilgi çekecek bir hale getirmem biraz zaman aldı. Müzikte araştırma ve keşfetme hiçbir zaman bitmiyor. Hala yeni yollar deniyorum, yeni aranje ve kayıtlar yapmaya çalışıyorum.

Dünyadaki popüler müzik kültürü ile ilgili neler söylersiniz?

Değişik müzik tarzlarını seviyorum ve bugünün genç sanatçılarını dinlemekten büyük keyif alıyorum.

İstanbul’la ilgili neler söylersiniz? Şehri gezme şansınız oldu mu?

İstanbul’un güzel manzarasını seyredebileceğim yerlere gittim. Bir turist olduğum için turistik yerlere de götürdüler, İstanbul çok güzel bir şehir. Bunların dışında İstanbul’u gerçekten keşfetmemi sağlayacak birinin bana rehberlik etmesini isterdim.

Turnedeyken en çok neleri özlersiniz?

Eşimi, çocuğumu ve piyanomu özlerim.

Favori yazarınız kim?

Oscar Wild kesinlikle…