MEVLANA MÜZESİ’NİN İÇİNDE MESCİT AÇILDI

MEVLANA MÜZESİ’NİN İÇİNDE MESCİT AÇILDI

Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün Mevlana Müzesi’ni aslına döndürmek için başlattığı çalışma olumlu sonuç verdi. Mevlana Celaleddin Rumi’nin türbesinin bulunduğu bölümde küçük bir mescit açıldı. Türbe ziyareti yapanlar bundan böyle, namazlarını da türbe içinde kılabilecek.

Vakıflar Genel Müdürü Adnan Ertem, Mevlana Müzesi olarak resmi kayıtlarda geçen ancak aslı bir Mevlevihane olan türbenin içinde namaz kılınması gerektiğini belirtmişti.

Mevlevihanelerde, semah ile birlikte namazın olması gerektiğine işaret eden Ertem, bunun için Mevlana Müzesi için bürokratik işlemlere başlamıştı. Mevlana Müzesi’nin, cumhuriyetin ilk yıllarında, ‘tekke ve zaviyelerin kapatılması kanunu’ kapsamında kapatıldığını bir süre sonra ise taşıdığı önem dolayısı ile ‘müze’ olarak yeniden açıldığını söyleyen Ertem, müze olarak açılması için de türbenin Vakıflar’dan alınarak, Kültür Bakanlığı’na devredildiğini hatırlattı. Bu süre zarfında da mevlevihanede sadece semah yapıldığını aktardı. Ancak, semahın namazdan ayrı olmaması gereğinden hareketle bu girişimleri başlattığını ifade etti.

Adnan Ertem, bugün müze statüsünde olan mevlevihanenin aslına kavuşması için yaptığı girişimlerden olumlu netice aldı. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın da onayı ile türbe içinde, orijinalinde de mescit olarak kullanılan ancak bugün boş olan küçük odanın yeniden mescide dönüştürülmesi sağlandı.