MİCROSOFT ESKİ GÜCÜNÜ KAZANIYOR

Bu yıl, Microsoft için önemli bir yıl. Bunun sebeplerinin başında şirketin, Windows 10’un tanıtılması sonrasında aldığı olumlu eleştiriler; oyun konsolu Xbox One’ın Play Station 4’e karşı güçlenmesi; HoloLens adlı sanal gerçeklik ve zenginleştirilmiş gerçekliği birleştiren başlığı ile geleceğe yatırım yapması geliyor.

6 Ekim’de düzenlediği basın etkinliği ise firmadan çok daha fazlasını bekleyebileceğimizi gösterdi. Gelin, firmanın tanıttığı çarpıcı ürünlere yakından bakalım…

ETKİNLİĞİN SÜRPRİZİ BİR DİZÜSTÜ OLDU
Surface Book, ince ve ekrandan ayrılarak tablete dönüşen ekranı ve MacBookPro’dan iki katı kadar yüksek performansıyla büyük ilgi görebilir. Cihaz, 3000×2000 piksel çözünürlükte, 3:2 oranındaki 13,5 inçlik Pixel Sense dokunmatik ekranıyla fark yaratıyor. Intel’in 6. nesil Core i5 / Core i7 işlemci, NVIDIA GeForce ekran kartı, 16 GB’a kadar bellek, 1 TB’a kadar SSD depolama, 5 MP ön / 8 MP arka kamerası bulunan cihazın 12 saat pil ömrü var.

SURFACE PRO TABLET iPAD PRO’YA RAKİP OLACAK
Surface Pro 4 de Apple gibi, pazardaki yeni bir eğilimin temsilcisi. 12,3 inçlik ekranı 2736×1824 piksel çözünürlükte ve 0,4 mm kalınlıktaki GorillaGlass ekran, çizilmelere ve darbelere de karşı güvende. İçerisinde 6. Nesil Intel Core işlemci, 16 GB bellek ve 1 TB depolama taşıyan cihaz, bir dizüstünü de aşarak iş istasyonu performansı sunmaya hazır gözüküyor. Yanında gelen Surface Pen ise bir yıl pil ömrü, üst kısımdaki Cortana’yı çalıştırmaya yarayan belirgin silgisi ve manyetik gövdesiyle tablete tutturulabilmesiyle oldukça kullanışlı.

***

İKİ YILDIR BEKLENEN AMİRAL GEMİSİ TELEFONLAR HAZIR
Lumia 950’nin 5,2 inç büyüklüğündeki AMOLED ekranı 2560×1440 piksel çözünürlüğe erişirken, sekiz çekirdekli Snapdragon 808 işlemci, 3 GB bellek ve micro SD kart ile 2 TB’a kadar genişletilebilen 32 GB depolama gibi özellikleri mevcut.

İkisi de sekiz çekirdek gücünde
Lumia 950 XL ise 5,7 inçlik AMOLED ekranda 2560×1440 piksel çözünürlük sunuyor. Sekiz çekirdekli Snapdragon 810 işlemcisi, 3 GB belleği ve 2 TB’a kadar ek yapabilmeyi sağlayan microSD bellek kartı yuvası bulunuyor.

30 dakikada yüzde 50 şarj
Her iki cihazda da kolay bağlantı ve hızlı şarj için USB-C yuvası mevcut. Microsoft, 30 dakika şarjla yüzde 50 pil kapasitesine ulaşabileceğinizi belirtiyor. Pilleri değiştirilebilen iki model de kablosuz şarj için Qi desteğine sahip.

İki akıllı telefonun kameraları da aynı… Arka yüzde 20 MP Pure View kamera bulunurken, önde 5 MP’lik bir kamera var. Arka kamera 4K video kayıt edebiliyor.

***
AKILLI BİLEKLİK ARTIK DAHA SPORTİF
Fitness ve sağlık özellikleriyle donanan Microsoft Band 2, görünüm olarak da daha alımlı. Kavisli bir ekrana sahip olan Microsoft Band, genel olarak da yuvarlak hatlara sahip. GorillaGlass 3 OLED dokunmatik ekranın yanı sıra, dâhili GPS, barometre gibi algılayıcıları, uyku ve kalori takip özellikleri bulunuyor. Cortana desteği ise sesli komutları mümkün hâle getiriyor. Microsoft Health uygulaması, Band’den gelen verileri toplayarak tek ekranda analiz imkânı veriyor. VO2 max desteği de, bir başka giyilebilir cihazda olmayan bir özellik demek: Artık kullandığınız azamî oksijen miktarını görebilirsiniz.