MİLLİ ÜRÜNLERİMİZLE DÜNYA LİDERLİĞİNE OYNUYORUZ

Türkiye’nin rolü her geçen gün daha da artıyor. Bu yeni düzenin içinde yer almak için de İstanbul Yeni Havalimanı’nın yapımı büyük önem taşıyor.

Bugün kendinden emin ve gücüne inanan bambaşka bir Türkiye var. Ekonomisiyle, iç ve dış politikasıyla, bölgesinde liderliğe oynayan bir Türkiye. Ulaşım altyapısıyla da geleceğe taşınmış bir Türkiye. Hamdolsun, demiryollarımız da bu değişimi en hızlı yaşayan altyapılarımızdan biri haline geldi.

Ancak değişim sadece demiryolları altyapısında olmadı. 15 yıldır yaptıklarımızla demiryollarımızı “küresel oyuncu” haline getirdik; dünya ölçeğinde rekabet edebilir bir yapıya kavuşturmaya başladık. Tabi ki yerli sanayiniz olmazsa, kendi rayınızı, kendi araçlarınızı, kendi tekerinizi üretemezseniz küresel oyuncu olamazsınız. Bu nedenle ilk olarak yerli sanayimizi kurduk, kısa sürede çok önemli bir yol kat ettik.

Artık Erzincan’da ray bağlantı elemanları üretiyoruz ve ihracat yapıyoruz. Adapazarı’nda Yüksek Hızlı Tren araçlarını, metro araçlarını üretecek fabrikayı kurduk. Karabük’te hızlı tren raylarını üretmeye başladık. Kırıkkale’de tekerlek takımlarını Makine Kimya ile birlikte üretiyoruz.  Çankırı’da Hızlı Tren Makas Fabrikasını kurduk. Eskişehir’de TÜLOMSAŞ, yıllardır yeni nesil lokomotif üretip, ihracat yapıyor. Şimdi de milli motoru üretip dünyaya ihraç ediyor. Milli Yüksek Hızlı Trenimizin yapım sürecine de başlandı.

Yeni Nesil Milli Yük Vagonunun ise üretimi de TÜDEMSAŞ’ta başarıyla tamamlandı.  Prototip olarak üretimi yapılan vagonumuzun kısa bir süre sonra seri üretimine geçilerek. Darasının hafifliği sebebiyle diğer yük vagonlarına göre yüzde 15 oranında yük taşıma maliyetini düşüren yeni nesil vagonumuzu bu yıl içerisinde 150 adet üreteceğiz. Yakın zamanda da ihracatını yapacağız.

İyi yolculuklar dilerim.