MİSTİK MÜZİK FESTİVALİ’Nİ KAÇIRMAYIN

KONYA’NIN YÜZ AĞIRTAN ETKİNLİKLERİ ARASINDA YER ALAN ULUSLARARASI MİSTİK MÜZİK FESTİVALİ, DÜNYANIN EN İYİ 25 FESTİVALİ ARASINDA GÖSTERİLİYOR.
Mistik müzikler alanında dünyanın en saygın festivali olarak gösterilen Konya Uluslararası Mistik Müzik Festivali, 12. kez kapılarını açıyor. Konya Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından; Hz. Mevlâna’nın Doğum Yıldönümü Etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen festival, Hz. Mevlâna’nın sözle ifadesi mümkün olmayan sınırsız aşkına, bütün insanlığı kucaklayan tevazu ve hoşgörüsüne layık bir anma programı ile 22-30 Eylül 2015 tarihleri arasında seyircilerini selamlıyor.

Dünyanın ‘En İyi Festivalleri’ arasında yer alıyor
Konya Büyükşehir Belediyesi Mevlana Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek olan festival, İngiltere’de yayımlanan ve dünya müzikleri alanındaki en saygın yayınlardan biri olarak anılan Songlines dergisi tarafından bu yıl “Dünyanın en iyi 25 uluslararası festivalinden biri” olarak ilan edildi. Dergi sayfalarında özel yer verilen festival, tavsiye edilen 8 etkinlik arasında da gösterildi.

Daha önceki yıllarda mistik müzik alanında dünyanın önde gelen müzisyenlerini ağırlayan festivalde bu yıl, Endonezya’dan Gamelan, Altay Cumhuriyeti’nden Şaman Ayini, Tibet’ten Budist Ayini, Yunanistan’dan Bizans Ortodoks Kilise Müziği, Gregoryen İlâhî Korosu, Gürciyev Müzik ve Dansları gibi Türkiye’de ilk defa, dünyada ise ender olarak sahnelenen geleneksel müziklere yer veriliyor.

Farklı inanış ve kültürleri tanıtmak amacıyla düzenleniyor
Dünyanın çeşitli yerlerinde icra edilen mistik müziklerin dinleyicilerle buluşacağı festivalle; tüm dünyada her geçen gün ilginin arttığı mistik müzikler yoluyla farklı inanış ve kültürlerin tanınması sağlanıyor. Popüler unsurların karışmadığı geleneksel mistik müziklerinin, otantik yapılarının ve özelliklerinin korunması, eserlerin orijinal halleriyle sergilenebilecekleri bir kültür ortamının oluşturulması amaçlanıyor.

Dünyanın dört bir tarafından müzisyenler geliyor
Konya Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, bu yıl Fas’tan Hindistan’a, Japonya’dan Mali’ye dünyanın dört bir yanından katılan değerli müzisyenlerin eşsiz müziklerinin yer aldığı festivale herkesi davet ediyor.

Bilgi
Her gün saat 21.00’de başlayacak olan konserler halka açık ve ücretsiz olarak gerçekleşecek.

Festival Programı:
22 Eylül – Huun Huur Tu – Tuva Müziği ve Kaylama
23 Eylül – Ensemble Thami al-Harraq – Fas Şâzelî Zikri ve Semâ’ı
24 Eylül – Bassekou Kouyate & Ngoni Ba – Mali Grio Müziği
25 Eylül – Jamaluddin Fakir – Pakistan Sind Bölgesi Sûfî Müziği
26 Eylül – Üstâd Mohammad Reza Shajarian – Fars Klâsik Müziği
27 Eylül – Pantid Shiv Kumar Sharma – Hint Klâsik Müziği
28 Eylül – Iwami Kagura Gotsu Dan – Japon Iwami Kagura Âyîn Dansı
29 Eylül – Rabbi Haim Louk – Sefarad Müziği
30 Eylül – Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu – Mevlevî Semâ Töreni