MODERN DEMİRYOLLARI, HIZLI VE MİLLİ TRENLER

Demiryollarımız modernleşme yolunda koşar adım ilerliyor.

Bir taraftan YHT hatları, YHT garları ve lojistik merkezler inşa edip, kent içi toplu taşımada raylı sistem projelerini hayata geçirirken, diğer taraftan da 100-150 yıllık konvansiyonel hatlarımızı modernleştiriyor, milli trenlerimizi raylara indiriyoruz.

Mevcut konvansiyonel hatlarımızın modernleştirmesi kapsamında Samsun ile Sivas (Kalın) arasındaki demiryolu hattının modernizasyonuna başladık.

1932 yılının güç koşulları altında inşa edilen Samsun-Sivas Demiryolu Hattı’nın Modernizasyon Projesi’nin 220 milyon avroluk bölümü AB hibeleriyle, 39 milyon avroluk bölümü de yerli kaynaklarımızla finanse edilecek.

‘AB sınırları dışında gerçekleştirilen en büyük meblağlı proje’ özelliği taşıyan ve “Kuzeyi Güneye, Türkiye’yi Geleceğe Taşıyoruz” sloganıyla yürütülen 378 kilometrelik hattın modernizasyon projesi tamamlandığında Samsun-Sivas arasındaki 9,5 saat süren seyahat 5 saate düşecek.

Yolcu ve yük taşımacılığında başlattığımız modernleşme projelerinin yanı sıra yerlileşme ve millileşme çalışmalarımız da hızla sürüyor.

Uygulamaya koyduğumuz milli sinyal sistemi ve işletmeye aldığımız yerli dizel tren setlerinin (DMU) ardından ilk yerli elektrikli lokomotifimizi de raylara indirdik.

TCDD, TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM) ve Türkiye Lokomotif ve Motor Sanayi A.Ş. (TÜLOMSAŞ) ortaklığı ile gerçekleştirilen proje, mühendislik başarısı ve Türkiye’nin teknoloji birikimidir.

Yapılan bu çalışmaların en kısa zamanda halkımızın kullanımına sunulmasını temenni eder, iyi yolculuklar dilerim.

Milletimizin başı sağ olsun
10 Ekim Cumartesi Günü Ankara’da meydana gelen ve tüm milletimizi yasa boğan terör saldırısı nedeniyle TCDD personeli başta olmak üzere hayatını kaybeden tüm vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum.