Moskova ve Aziz Vasil Katedrali

Moskova ve Aziz Vasil Katedrali

Aziz Vasil Katedrali, uluslararası adıyla Saint Basil’s Cathedral, Moskova’nın hatta tüm Rusya’nın en ikonik yapısı…

Rengarenk kubbeleri ile katedralden çok bir masal şatosuna benzeyen katedral, genellikle Kremlin Sarayı ile karıştırılır. Bunun sebebi de ikisinin de Kızıl Meydan’da yer alması… UNESCO Dünya Mirası listesinde bulunan katedral şehre giden ziyaretçilerin ilk olarak fotoğraf çekildiği yerler arasında bulunur.

Hikayesi şöyle; 1552 yılında Korkunç İvan, Tatarlara karşı kazandığı zaferlerin anısına bir eser inşa ettirmek ister. Bunun üzerine İtalyan mimar Barma, 1555 yılında Aziz Vasil Katedrali’nin yapım çalışmalarına başlar ve eserin yapımını 1561 yılında tamamlar. Bu tür yapılarla ilgili her zaman efsaneler uydurulur, katedralinki ise; bu muhteşem eserin bir örneğini başka yerde inşa etmemesi için Korkunç İvan tarafından İtalyan mimarın gözlerinin dağlandığı şeklinde…

Yapının özelliklerine gelecek olursak; katedralin 8 kubbesinin her biri de, savaşlarda kazanılan 8 ayrı zaferi temsil ediyor. İlk yapıldığı dönemlerde som altından olduğu söylenen kubbeler, 1670 yılında farklı renklere boyanıyor, 1860 yılında bu renkler daha da karmaşık bir hale getiriliyor ve kubbelere bugünkü görüntüleri veriliyor.

Günümüzde bir müze olarak hizmet veren Aziz Vasil Katedrali ziyaretçilerini bekliyor. Yapı, gördüğünüz en farklı katedral olarak aklınızda kalacak.