‘MOUSE’ DEYİP GEÇMEYİN!

‘MOUSE’ DEYİP GEÇMEYİN!

Hem gündelik hayatta hem de iş yaşamında en çok kullandığımız araçlardan biri olan ‘mouse’lar da teknolojik gelişmelere ayak uydurdu…
Yaptığınız iş ne olursa olsun; ister yazar, ister bankacı, isterseniz doktor olun, mutlaka ofisinizde bir bilgisayarınız bulunuyor değil mi? Haliyle bu teknolojiye eşlik edecek bir mouse’a da ihtiyaç duyuyorsunuz. Dünyaca ünlü tasarımcıların imza attıkları ergonomik ve inovatif mouse dizaynları, kullanıcılara büyük kolaylıklar sağlıyor. Hem tablet kalemi hem de mouse olarak kullanılabilen, vücut ısısına göre şekil değiştiren, uçabilen ve pil gerektirmeyen mouse’lar sadece iş hayatınıza değil, gündelik yaşamınıza da farklı bir renk katacak.

Magic Mouse ısıya göre şekil değiştiriyor
Wang Hui’nin tasarladığı ‘New Magic Mouse’ son derece inovatif ve fonksiyonel bir ürün. Mouse üzerindeki hâkimiyetiniz, diğer mouse’larla kıyaslanamayacak kadar etkin. 4.3 mm kalınlığa sahip olan bu mouse ile çalışırken, kendi avuç içinizden farklı bir nesneye dokunduğunuzu asla hissetmiyorsunuz. Son derece zarif ve ince bir tasarıma sahip olduğu için ekstra bir yer kaplamıyor. Her yerde rahatlıkla kullanabileceğiniz ‘New Magic Mouse’, avuç içinizdeki sıcaklığa göre form değiştirerek, size son derece rahat bir kullanım alanı sunuyor. 

Hem tablet kalemi hem de mouse
Özellikle tasarım, mimari, reklam ve sanat alanlarında çalışanlara büyük bir kolaylık sunan ‘Folding Pen Mouse’un iki farklı kullanım alanı bulunuyor. Yoon Son’ın imzasını taşıyan bu ürün hem mouse hem de tablet kalemi olarak kullanılabiliyor. Son, bu ürünü tasarlarken mouse’un katlanabilir olmasına yönelik bir strateji geliştirmiş. Mouse’un tam ortasında yer alan iki metal bant, mouse’u tablet kalemi olarak kullanmak istediğinizde kolayca kıvrılıyor ve fonksiyonel bir tablet kalemine dönüşüyor.

Klips formlu bir mouse’a ne dersiniz?
Bildiğimiz tüm mouse’lar rahatlıkla öne ve arkaya gidebilecek şekilde tasarlanmıştır. Oysa Fran Guo’nun tasarladığı ‘Clip Mouse’, mouse’unuzu ergonomik olarak en çok nerede kullanmak istiyorsanız, o noktaya sabitleyebileceğiniz farklı bir dinamiğe sahip. Gou, mouse’u tasarlarken içine farklı bir klips koyarak, mouse’u yerinden oynatmadan da kullanabileceğiniz değişik bir dizayna imza atmış. Ofis dışında toplantıya giderken, yapmanız gereken tek şey ‘C’ formunda tasarlanmış bu mouse’u tabletinize ya da laptop’unuza ataç gibi tutturmanız…

CD, mouse’a dönüşüyor
Tasarımcılar yeni ürün konseptlerini tamamen fonksiyonel detaylara göre şekillendiriyor. Seung Han Jung tarafından tasarlanan ‘Disk Mouse’ da bu bakış açısının en inovatif örneklerinden biri. Mouse taşımaya son veren bir ürüne imza atan Jung, CD görünümlü bir mouse yaratmış. Disk Mouse, yüzeyinde bulunan iki üçgen parçanın katlanması sayesinde otomatik olarak mouse’a dönüşüyor ve hiç yer kaplamıyor.

Pile ihtiyaç duymadan çalışabiliyor
Mouse tasarımında da çevreci dizaynlara imza atan tasarımcılar bulunuyor. Lu Hairong ve Zhang Xuehui’nin birlikte tasarladıkları ‘Kinetic Leaf’ adlı mouse, pille çalışmıyor. Wireless özelliğiyle öne çıkan Kinetic Leaf, pil kullanımına son veriyor. Mekanik enerjiyi, elektrik enerjisine dönüştürüyor. Pil içermeyen bir konsepte sahip olduğu için çevre ve kaynak kirliliği de yaratmıyor.

Köpekbalığı gibi hızlı ve seri
Alireza Haji ve Mahbod Ashraf ikilisinin köpekbalığından esinlenerek tasarladıkları ‘Shark Mouse’, termoplasttan üretildiği için son derece çevreci ve geri dönüşüm odaklı. Mouse, kullanıldığı alanda yüzeye çok az değiyor, sürtünme payı düşük olduğu için kullanıcısına da son derece hızlı bir manevra kabiliyeti sunuyor. Şık tasarımıyla da öne çıkan ‘Shark Mouse’un müdavimleri hızla artacağa benziyor.

Bırakın mouse’nuz uçsun
Kibardinde Sign Studio’nun farklı bir konsept ürünü olarak öne çıkan ‘Levitating Mouse’un en önemli farkı, sanki havada asılı duruyormuş gibi bir tasarıma sahip olması. Wireless özellikli bu mouse’un kendine özel bir mouse pad’i bulunuyor. Mouse, bu pad’in üzerinde özel manyetik etkileşimi sayesinde havada durabiliyor. Son derece iddialı bir tasarıma imza atan Kibardinde Sign Studio, bu ürünüyle iş dünyasına benzersiz bir tasarım sunuyor.