KAUNOS ANTİK KENTİ

KAUNOS ANTİK KENTİ

MİLATTAN ÖNCE 4. YÜZYIL’DA BİR LİMAN KENTİ OLAN KAUNOS’UN KAYA MEZARLARI DALYAN’IN SEMBOLÜDÜR

Dalyan’dan tekneyle gidebileceğiniz ören yeri iskelesinden on dakikalık bir yürüyüşle Kaunos Antik Kenti’ne ulaşırsınız. Kent bir mitosa göre Miletos’un ikiz çocuklarından biri olan Kaunos tarafından Karya – Likya sınırında Milattan Önce 4. Yüzyıl’da kurulmuştur. Antik Çağ’da bir liman kenti olan Kaunos’ta en dikkat çeken, manzaraya doğru konumlanan mezarlık alanıdır.  Dalyan ve yakın çevresinde kayalara oyulmuş onlarca kral ve soylulara ait anıtsal kaya mezarları bulunur.

Yüksek kayalara oyulan ve bugün Dalyan’ın simgesi haline gelen kaya mezarları ziyaretçilerin en çok ilgisini çeken eserlerdir. Tapınak cepheli bu kaya mezarı tipinin yanı sıra, yine kayaya oyulmuş “güvercin yuvası” ismiyle tanınan dikdörtgen derin Oyuk Mezarlar, Nişler ve Lahitler, yerleri özel olarak seçilmiş Anıt Mezarlar ve daha çok şehir surunun dışında kalan yamaçlar üzerine açılmış Sandık Mezarlar, bir taraftan kentteki mezar tipinin zenginliğini ortaya koyarken, diğer taraftan da gömme geleneği konusunda bizleri bilgilendirmektedirler.

Ayrıca kentte bulunan kaleden tiyatro, kilise, hamam, tapınak, havuz, kaya mezarları, kentin çevresini çevreleyen surlar, eski liman, Dalyan, İztuzu rahatça görünmektedir.

İskelede kayalara oyulmuş kovuklar ise Kaunos’a yük taşımak için antik limana yanaşan gemilere fener görevi gören dev ateşlerin yakıldığı kovuklardır.

Antik dönemde inşa edilen Kaunos kentinde yaklaşık 3 km. uzunluğundaki sur duvarları, stoa, agora, çeşme, hamam, tiyatro ve tapınak kalıntıları da halen canlılığını korumaktadır.  Arkaik, Klasik, Helenistik ve Roma dönemlerinde hayli yaygın olarak yerleşim geçiren kent, Milattan Sonra 1. yüzyılda terkedilmiştir.