MUĞLA KAYAKÖY

MUĞLA KAYAKÖY

Taş üstüne taş konarak geniş bir yamaca yan yana ve ard arda sıralanan ama hiçbir evin diğerinin güneşini kesmediği yer Kayaköy.

Muğla’nın Fethiye ilçesine bağlı Kayaköy, bazı kaynaklara göre 11. yüzyıl, bazılarına göre 14. yüzyıl başlarında bölgede yaşayan Rumlar tarafından Antik Likya Uygarlığına ait Karmylassos kenti kalıntıları üzerine inşa edilmiş. Günümüze kadar ulaşan pek çok yapı ise 19. yüzyılda yapılmış.

Taşlar kesilerek ve üst üste konularak yapılan bu evler kuzeye bakan kayalık yamaçlarda bulunuyor. Aşağıdaki düzlük alan ise otlak yeri olarak hayvanlara bırakılmış. Evlerin yamaçta olması sebebiyle güneş doğu batı çizgisinde giderken kuzeydeki evleri hep aynı görüyor. Yani güneş tüm evlere eşit oranda giriyor. Uzmanlara göre bugünün mimari düzeninde bile zor hesaplanabilecek bir uygulamayla evlerin hiçbirisinin gölgesi diğerinin üzerine düşmüyor.

Ortodoks-Müslüman mübadelesine kadar 15 bin kişinin yaşadığı, mübadelenin ardından sessizliğe bürünen bu efsane yerleşim merkezinde bugün pek çoğu harap halde olsa da yaklaşık 3 bin 500 konut, 2 kilise, 9 şapel, okullar, hastane, kütüphane ve zanaat atölyeleri bulunuyor.

Ayrıca Kayaköy’de antik çağ döneminden Likya’nın önemli bir yerleşim yeri Karmylassos kentinin kalıntılarını da görmeniz mümkün. Özelllikle antik çağ döneminin mezar taşlarını.