MUM TASARIMI İLE FARKLI BİR TERAPİ

1 yıl önce Kadıköy’de Rasim Paşa Mahallesi’nde açılan Atölye Mumyap, aslında farklı bir hobi atölyesi. Çocuklar ve yetişkinler için daldırma tekniği ile özel mum atölyesi çalışmalarının yanı sıra mandala workshop’u, yaratıcı drama atölyeleri, ebru çalışmaları ve seramik workshopları da düzenleniyor.

Atölye Mumyap’ın kurucuları Aylin Aydın ve Oktay Aydın’ın en büyük hedefi bu atölyeyi butik bir sanat atölyesine dönüştürmek… İkilinin bu alanda yarattığı en büyük fark ise mum yapımını tıpkı Avrupa’da olduğu gibi park ya da bahçe gibi dış ortamlara taşımaları… Atölye Mumyap’ın daldırma tekniği ile mum yapımı workshop’larına katılan herkes, günlük hayatın yoğun koşturmasına iki saatliğine de olsa keyifli bir mola veriyor.

İkisi de farklı alanlarda deneyim sahibi
Atölye Mumyap’ın kurucuları Aylin Aydın ve Oktay Aydın farklı alanlarda pek çok yeteneğe sahip. Oktay Aydın, Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Opera Şan Bölümü’nden mezun. 7 yıl Hollanda’da yaşayan Oktay Aydın, ahşap ve resim alanında pek çok workshop’a katılmış. Seramik alanında ise farklı sertifika programlarına katılarak kendini geliştirmiş. Şu an yaratıcı drama eğitmenliği yapan Aylin Aydın ise Anadolu Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde halkla ilişkiler eğitimi almış. 34 yaşından sonra Çağdaş Drama Derneği’nin ‘Yaratıcı Drama Eğitmenliği Programı’ndan mezun olan Aylin Aydın, bu eğitimini tiyatro eğitimiyle de harmanlamış. 10 yıldır evli olan Aylin Aydın ve Oktay Aydın, Atölye Mumyap’taki aktivitelerin dışında özel okullarda eğitmenlik yapıyor.

İsviçre’den ilham aldılar
Sık sık yurt dışına giden ikili kış aylarında özellikle yılbaşı dönemlerinde İsviçre’de halka açık mum yapımı etkinliklerinin düzenlenmesinden ilham aldıklarını vurguluyor. Aylin Aydın, “Park ve bahçelerde, farklı bir ifadeyle açık alanlarda yapılan bu workshop’larda kazanlarda sıfırdan bir mum fitiliyle, daldırma yöntemiyle mum hazırlandığını gördük. Hazırlanan bu mumlara, seramik ve heykeltıraşlık aletleriyle şekil veriliyordu.” yorumunda bulunuyor.

Terapi alanı
Bu noktadan yola çıkarak, Avrupa’da yaygın bir şekilde, özellikle de halka açık alanlarda sosyal bir etkinlik şeklinde düzenlenen daldırma tekniğini Türkiye’de yaygınlaştırabilmek amacıyla Atölye Mumyap çatısı altında hem yetişkinlere hem de çocuklara özel kurs ve workshop programları kurguladıklarını ifade eden Aylin Aydın, “Daldırma tekniği ile hazırlanan mum tasarımları, bireylerin el becerilerini ve yaratıcılıklarını keşfetmelerini sağlıyor. Uzun süren bir teknik olduğu için hemen sonuç alınmıyor. Workshop’lar ortalama 2 saat sürüyor. Atölye çalışmalarına katılan bireyler mumlarını tasarlarken, sabırlı olmayı da deneyimliyor. Mum yapımı iş ve soysal hayatın tüm keşmekeşinden uzakta, rahatça konsantre olup stres atabileceğiniz farklı bir terapi alanı yaratıyor. Mum yapımı iki modülden oluşuyor. İlk adımda mumu hazırlıyor, ikinci adımda da ise hazırlanan mumu askılara takıp şekil veriyoruz. Şekil verme sürecinde ise kişinin hayal gücü, yaratıcılığı ve el becerisi de öne çıkıyor.” diyor.

7’den 70’e herkese hitap ediyor
Atölye Mumyap’ta 7’den 77’ye her yaş grubuyla çalıştıklarını dile getiren Aylin Aydın, bu konu hakkında şu açıklamada bulunuyor: “Atölye Mumyap’ta günübirlik workshop’lar ortalama 2 saat sürüyor ve 20-25 kişi katılabiliyor. Mum atölyesindeki çalışmalara özellikle çocuklar büyük ilgi gösteriyor. Çocukların hem el becerileri hem yaratıcılıkları hem de hayal güçleri gelişiyor. Çocuklar birlikte hareket etme becerisi kazanıyor ve özgüvenleri artıyor. Estetik ve sanatsal algıları gelişiyor. Ayda 12 saat süren özel bir kurs programımız da var. Günlük workshop etkinliği 70 TL, aylık kursumuz ise 300 TL. Buradaki atölye çalışmalarının yanı sıra farklı kurum ve okullarla da iş birliği yapıyoruz. Garanti Bankası ve Garanti Emeklilik Hobi Kulüpleri’nin üyesi ve program ortağıyız. Farklı iş yerlerinin motivasyon etkinliklerinde şirket çalışanları grup olarak daldırma tekniği ile mum yapıyor. Mumdan pek çok özel tasarım hazırlanıyor. Mumdan tablolar, bebeklerin ayak izleri ve dekoratif mum tasarımları gibi çalışmalara imza atılıyor. ”

Mum yapımının püf noktaları
Oktay Aydın’a daldırma tekniği ile mum yapımının püf noktalarını sorduk ve şu yanıtı aldık: “Katılımcılar, ellerindeki mum fitillerini içlerinde farklı renklerde wax bulunan kazanlara daldırıp çıkarıyor. Havayla temas eden mum katmanı soğuyarak sertleşiyor. Bu işlem mum, çeşitli renk katmanlarına ve istenilen kalınlığa ulaşana kadar devam ediyor. Aynı anda birkaç tane mum üretilebiliyor. Son aşamada beklemeye alınan mumlar, çeşitli aletlerle işlenerek dekoratif objelere dönüşüyor.”