MÜZE GELİRLERİ ARTIYOR

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, 2014 yılının ilk 8 ayında müze ve ören yerlerinden elde edilen gelirin, geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 50 arttığını açıkladı.

Anadolu’nun zengin bir kültürel mirasa ev sahipliği yaptığını vurgulayan Bakan Ömer Çelik, şunları söyledi: “Biz kendimizi Osmanlı’nın da, Bizans’ın da, Hititler’in de mirasçısı olarak görüyoruz. Bakanlığımızın bu coğrafyada olan her türlü kültürel kimliği korumak ve geliştirmek gibi bir vazifesi de var. Bu vizyonla baktığımızda müzelerin daha çok tanınmasını, daha çok ziyaretçi almasını aynı zamanda bir ulusal strateji olarak da görüyoruz. Burada en önemli şey, ziyaretçinin kendisini rahat hissedeceği, çağdaş işletme anlayışıyla bu müzelerin yönetilmesi, sergi salonlarının buna göre düzenlenmesi.”

Bakan Çelik’in verdiği bilgilere göre, müze ve ören yerlerinden elde edilen gelir 2012’de 280 milyon, 2013’te 295 milyon, 2014 yılında ise ilk sekiz ayda 280 milyon liraya ulaştı. Bu yıl sonuna kadar 400 milyonluk bir rekor rakamın yakalanması hedefleniyor.

Ayasofya ilk sırada
Gelirlerde birinci sırada 40 milyon 301 bin 35 lirayla Ayasofya Müzesi yer alırken; Topkapı Sarayı Müzesi, Pamukkale Hierapolis Ören Yeri, İzmir Efes Ören Yeri ve Nevşehir Göreme Açıkhava Müzesi takip eden müzeler oldu.