Müzik ve Lezzet Bir Arada

Müzik ve Lezzet Bir Arada

Dorock XL’nin Bolu Mengen Doğumlu Executive Şefi Veysel Özcan, müzik tutkunlarının akın ettiği mekânı, lezzetli spesiyalleriyle de ölümsüz kılıyor.

Meslekte 40 yılı geride bırakan Veysel Özcan; Pinhan Restaurant, The Plaza Hotel, İstanbul Ticaret Odası Tesisleri (Kandilli), Ortaköy Ziya Restaurant ve Motorest’te şeflik yapmış biri isim. Ortaokuldan sonra İstanbul’da aşçı yardımcısı olarak mesleğe başlayan, 25 yıldır executive şeflik yapan Özcan’ın uzmanlık alanı ise sıcak spesiyaller…

Dünya mutfağına daha yatkın olduğunu dile getiren Özcan, 3 yıldır Dorock XL’de executive şeflik yapıyor. Geniş bir kitleye hitap ettiklerini söyleyen Özcan, “Haftanın 7 günü, 09.00’dan 05.00’e kadar neredeyse kapanmadan kesintisiz hizmet veriyoruz. Her üç ayda bir mönümüze yeni lezzetler ekliyoruz. Mesela en son ana yemeklere ‘Dana Osso Buco’ ve ‘Dana Bifstrogonof’ seçeneklerini ekledik. Pizzalara ise ‘Bresaola Pizza’ eklendi. Başlangıçlarda da farklılık yaptık. Güveçte tereyağlı karides sotesi ile güveçte ahtapot sotesini ekledik. Hedef kitlemizin daha çok steak, pizza ve dürüm spesiyallerini tercih ettiğini gözlemliyoruz. Sıcak aperatif tabaklarımız da oldukça popüler. Yeni dönemde mönümüze eklemeyi düşündüğümüz farklı spesiyaller de olacak. Mesela kaşarlı köfte ve bir Meksika yemeği koymayı düşünüyoruz. Pizza çeşitlerimiz de artacak. Pizza tutkunlarına kapalı calzone pizza seçeneği de sunacağız.” diyor.

Mutfak 24 saat açık

Dorock XL’yi gençlerin, öğrencilerin, beyaz yakalıların ve genç kalanların mekânı olarak tanımlayan Veysel Özcan, “Alternatiften pop-rock’a uzanan geniş müzik içeriğimiz sayesinde her yaştan ve her tarzdan insana hitap ediyoruz. Şu an mutfak kadrosu 11 kişi… Benim mesaim ve ekibimin mesaisi aynı değil. Neredeyse 24 saat açık bir mutfağımız var. Ekip, günde 10 saat dönüşümlü olarak çalışıyor. 3 vardiya yapılıyor. Ben, 14.00 gibi başlayıp 23.00’te çıkıyorum. 14.00-19.00 saatleri arasında hazırlık yapılıyor. 19.00-23.00 saatleri arası benim bulunduğum servis saatlerini kapsıyor. Sonrasında mutfağımız devam ediyor. Pizza hariç tüm yemekler yapılabiliyor. Sabah 09.00’da mutfağımız açılıyor. Kahvaltı mönümüz de bulunuyor.  Mutfakta uzmanlık alanlarına göre bölümler var. Mesela pizza bölümü, et bölümü, sıcak ve soğuk bölüm olarak ayrılıyor. Bunların koordinasyonu ve uyumu çok önemli. Çok hızlı olmamız gereken bir mekânda çalışıyoruz. Bu nedenle her şeyin tam zamanlı ve eksiksiz ilerlemesi gerekiyor. Beni mutfakta en çok sinirlendiren detaylardan biri de yemeğin içinde vazgeçilmez olan bir malzemenin kullanılmasının unutulması… Bir çırağın yapacağı hatayı, bir ustanın yapmaması gerekir. Yavaş hareket edilmesine ve düzensizliğe çok sinirleniyorum.” açıklamasında bulunuyor.

Beşiktaş şubesi de ses getirecek

Dorock XL’nin Beşiktaş şubesinin ise nisan ayında açılması planlanıyor. Dorock XL Beşiktaş, 10 bin metrekare alan içerisinde yaklaşık 14 mekandan oluşan bir kompleks olacak ve tek bir yönetim altında toplanacak. Kahvaltıdan akşam yemeğine kadar farklı konsepte sahip mekânlar ile hizmet sunulacak. Örneğin, etkinlikler için VIP Salon olacak. Butik bir otel ve kafe de hizmet verecek. Dorock sahne alanı ve bistro alanı olacak. Aynı zamanda Dorock XL Boutique-Shop mağazası da yer alacak. Dorock XL Boutique Shop markasıyla tişörtten kaleme, yüzükten sweatshirt’e, kupadan bota kadar birbirinden farklı tasarımlar sunulacak. “Your Music Is Your Style” (Senin müziğin senin stilin) sloganıyla yola çıkan projenin, tasarımlarının beslendiği kaynak ise elbette müzik… Dorock XL Boutique Shop; Sezgi Beşli, Organicraft, Pixo Art, Good Stuff, DesignTagg, Nature Of The Things, Mokoart Design, Kleo, The Cool Monster ve KillYourIdols gibi tasarımcı ve tasarımcı markalarıyla ortak çalışmalar yapıyor. Projenin kreatif direktörü ise tasarımcı Sezgi Beşli. İlerleyen zamanlarda ünlü tasarımcılarla sürpriz projeler de imza atılacak.

Dorock XL’Nİn executIve şefi Veysel Özcan’dan Sebzeli Dana Osso Buco tarifi

Malzemeler: 350 gram dana incik, 2 su bardağı su, 1 havuç, 1 patates, 1 yemek kaşığı salça, 1 yemek kaşığı un, iki parça brokoli, yarım çay kaşığı karabiber, bir çay kaşığı tuz, eti kızartmak için ise bir çorba kaşığı yağ.

Hazırlanışı: Dana inciği tavada kızartın, alt ve üst taraflarını iyice mühürleyin. Mühürlenen etin içine yarım kaşık salça, yarım kaşık un ve suyu ilave edin. Spesiyali yarım saat pişmeye bırakın. Pişmek üzereyken parizyen doğranmış havuç, patates ve brokoliyi çiğ olarak ilave edin. 10 dakika pişirdikten sonra et ile birleştirin ve güveçte servis edin. Afiyet olsun…