Müzisyen Dostu Elektro Gitarlar Tasarlıyor

Müzisyen Dostu Elektro Gitarlar Tasarlıyor

Klasik gitar, bas gitar ve elektro gitar yapımında 9 yılı geride bırakan Uğur Elcik, özellikle elektro gitar yapımına odaklanmış durumda.

Çift saplı (perdeli-perdesiz) elektro gitarlar tasarlayan Elcik; elektro gitar yapımında ilk adımın doğru sesi verecek ağacı seçebilmek olduğunu dile getiriyor. Bu süreci ise doğru işçilik, doğru birleşim, doğru açılar ve doğru matematik hesapları ve doğru cilanın takip ettiğini vurguluyor. Manyetik alanında farklı Ar-Ge çalışmalarına da imza atan Elcik; müzisyen dostu, ergonomik, hafif ve kaliteli elektro gitarlarıyla dikkat çekiyor.

 

Aşık olduğu mesleği yapıyor

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nde 2 yıl fizik eğitimi aldıktan sonra İstanbul Üniversitesi’nde Maden Mühendisliği Bölümü’nde okuyan Uğur Elcik, üniversite ikinci sınıftan itibaren Galata’da, İstanbul’un en tecrübeli gitar yapımcılarından Ekrem Özkarpat’ın yanında çırak olarak çalışmaya başladı. Çok uzun bir süre boyunca Özkarpat’ı gözlemleyen, gitar yapımının tüm inceliklerini yavaş yavaş öğrenen Elcik, “Önce tel takmak, zımpara yapmak, perde çakmak gibi teknik işlerle ilgilendim. Atölye ortamında pek çok iş aynı anda yapıldığı için her süreci gözlemledim. Özkarpat ile 7 yıl çalıştıktan sonra kendi atölyemi açmaya karar verdim. 2 yıldır İstanbul Kadıköy’deki atölyemde hizmet veriyorum. Bu mesleğe gerçekten aşığım. Ağaca dokunmayı ve atölyemde özgür bir ortamda çalışmayı çok seviyorum. Klasik gitar, bas gitarın yanı sıra özellikle elektro gitar alanında uzmanlaştım. Çift saplı (perdeli-perdesiz) elektro gitarlar tasarlıyorum. Atölyede iş arkadaşım Arda Algan ile farklı gitar projelerine de imza atıyoruz. CNC makinemiz var. Tüm gitar projelerinin, 3 boyutlu vektörel çizimini yapıp CNC’de bu işleri hallediyoruz. Bir ayda en fazla iki elektro gitar yapabiliyorum. Gitar tasarımları birbirine paralel ilerleyebiliyor. Galata’da uzun süre çalıştığım için tavsiye üzerine gelen müşterilerimiz olduğu gibi sosyal medya aracılığıyla gelen müşterilerim de oluyor.” diyor.

 

Hammadde seçimi çok önemli

Son iki yıldır Türkiye’nin yanı sıra yurt dışından da talep gelmeye başladığını dile getiren Uğur Elcik; Londra, Yunanistan, Ürdün ve Katar’daki müşterileriyle birebir temas halinde…

Elcik’e özellikle elektro gitar yapımında hangi hammaddeleri tercih ettiğini sorduk ve şu yanıtı aldık: “Hammadde olarak daha önce tecrübe ettiğim, elektro gitar yapımına nitelik olarak da uygun olan kızılağaç, dişbudak ağacı, akçaağaç ve egzotik ağaçları tercih ediyorum. Ulaşmak istediğim sese uygun ağaçları seçerek bir kolaj çalışması yapıyorum. Bu noktada gitarı çalacak kişinin nasıl bir ‘sound’ istediği devreye giriyor. Ağaçları seçtikten sonra uygun bir şekilde ölçülendirerek elektro gitarın gövde ve sap kısmını yapmaya başlıyorum. Ardından cila sürecine geçiliyor. Bazı müşterilerim görseli çok ön planda olan renkleri tercih edebiliyor. Bu süreci elektro gitarın manyetik, köprü ve burgularının kurgusu takip ediyor. Manyetik ve potans gibi elektronik işler son derece önemli. Pasif bir gitarsa manyetiklerin ve potansların değerleri büyük önem taşıyor. Doğru pozisyonlama açısından tel uzaklığı, köprü yolu uzaklığını hesaplayıp maksimum verim almaya çalışıyorum. Elektronik işler tamamlandıktan sonra sıra tel takmaya geliyor. Elektro gitar tamamlandıktan sonra uygun ayarı yapıp müşteriye teslim ediyorum. Elektro gitar yapımında kullanılan elektronik aksamların %90’ını köprü ve burgu da dahil olmak üzere yurt dışından ithal ediyorum.”

Farklı uzmanlık alanları gerekiyor

Elektro gitar yapımında farklı konuların devreye girdiğinin altını çizen Uğur Elcik, “Makine kullanmayı bilmek gerekiyor. Çok iyi lehim yapabilmeniz şart. Ağaçtan bir marangoz kadar iyi anlayabilmelisiniz. Herhangi bir oto sanayinde çalışan bir otomobil boyacısı kadar iyi cila yapabilmelisiniz.” yorumunda bulunuyor. Aynı zamanda müzisyen de olan ve uzun süredir elektro gitar çalan Elcik’in en büyük hayali ise müzisyenlere çalarken rahat edebilecekleri, ergonomik, hafif, ses kalitesi yüksek, müzisyen dostu gitarlar tasarlamak… Özellikle manyetik alanda farklı Ar-Ge çalışmalarına da hız veren Elcik; çift saplı elektro gitar çalışmalarında da bu bakış açısını benimseyerek, Türkiye’nin önde gelen müzisyenleri için kişiye özel tasarımlara imza atıyor. Çift saplı elektro gitarları daha çok, sık sahne alan müzisyenlerin tercih ettiğini belirten Elcik, “Perdeli kısımda Batı müziği yapılıyor. Perdesiz kısımda ise Türk müziğinde kullanılan komalı sesler çalınıyor. Türkiye’de perdesiz gitarın nasıl çalınacağını gösteren isim ise Erkan Oğur’dur. İyi bir müzisyenin evinde mutlaka bir perdesiz gitar da bulunur.” diyor.