NASREDDİN HOCA ŞENLİKLERİ

Sözlü kültürümüzün en önemli figürlerinden olan Nasreddin Hoca’yı anmak için, her yıl temmuz ayında Akşehir’de Nasreddin Hoca Şenlikleri düzenlenmekte. Bu yıl 5-10 Temmuz tarihleri arasında 56’ncısı kutlanacak olan festivalde birbirinden farklı etkinlikler Akşehir’de kültür – sanatseverler ile buluşacak.

Festival, her sene, İstanbul Haydar Paşa garından temsili Nasreddin Hoca ve etkinliklerde yer alacak ünlüleri taşıyan ‘Gülmece Treni’nin Akşehir garına gelmesi ile birlikte başlıyor.

5 Temmuz günü Nasreddin Hoca’nın temsilen türbesinden uyandırılması ve Akşehir sokaklarında gezdirilmesi ve ardından da Akşehir Gölü’ne gidilip orada göle maya çaldırılmasıyla devam ediyor. Şenlik boyunca konserler, tiyatro oyunları ve etkinlikler coşku ve ilgi ile 6 gün boyunca devam ediyor. Ayrıca sergiler, kitap imza günleri, açık oturumlar, yarışmalar da düzenleniyor.

Tüm dünya tanıyor
Türk Halk Bilgesi Nasreddin Hoca, 700 yıldır geçmiş ve gelecek kuşakları birbiriyle kaynaştıran kıvrak zekâsı ile biliniyor. Hoca; güldürürken düşündüren fıkraları, renkli ve bilge kişiliği, göle çaldığı umut mayası, eşeği, kavuğu ve cübbesiyle Balkanlar’dan Orta Asya’ya kadar, tüm insanlığa dostluk, barış ve hoşgörü mesajları ileterek, yüz milyonlarca kişinin yüreğinde ve zihninde özel bir yer edinmeyi başarmıştır.

Türkiye’de en uzun geçmişe sahip şenliklerden biri olan Akşehir Nasreddin Hoca Şenlikleri, ilk kez 21 Haziran 1959 tarihinde düzenlenmiştir. Ünlü Türk yazarlarından Aziz Nesin’in de bulunduğu ilk şenlikte açılan kitap sergisi için, her ülkenin Ankara’daki büyükelçiliklerine yazı yazılarak, ülkelerinde yayınlanan Nasreddin Hoca kitaplarından istenmiştir.

Karikatür yarışması
Her yıl Akşehir’de düzenlenen Nasreddin Hoca Şenlikleri, 1973 yılından itibaren Uluslararası Nasreddin Hoca Şenlikleri adı altında, uluslararası bir kültürel etkinliğe dönüşmüştür. Aynı tarihte, Akşehir’deki Nasreddin Hoca ve Turizm Derneği’yle, Karikatürcüler Derneği tarafından ortaklaşa “Uluslararası Nasreddin Hoca Karikatür Yarışması” düzenlenmiştir. Sonradan bu yarışma Karikatürcüler Derneği tarafından sürdürülmüştür.