NAZCA VE NAZCA DESENLERİ

NAZCA VE NAZCA DESENLERİ

Nazca kenti, Peru’nun güneyinde yer alan ve günümüzde halen gizemini koruyan Nazca çizgileri ile ünlüdür. Nazca çizgileri Güney Peru’daki Nazca Çölü’nde bazı canlı biçimlerini ve çeşitli geometrik biçimleri simgeler tarzda çizilmiş ve kimisi kilometrelerce uzunlukta olan çizgiler topluluğudur.

Peru’da bulunan dünyanın belki de en büyüğü ve bu yönü ile de en zor görülen sanat eseri olan Nazca desenleri, 1926 yılındaki keşfinin ardından bugün bile gizemini koruyor. Peru’nun başkenti Lima’ya 400 kilometre uzaklıkta olan Nazca kentindeki bu çizgiler 65 kilometreye yayılmış.

Ülkenin Ica bölgesinde yer alan Nazca, bu topraklarda İnka öncesi oluşan bir uygarlığın ismi olarak da görülüyor. Bu uygarlığın milattan önce 2300 ile milattan sonra 800 yılları arasında varlığını sürdürdüğü tahmin ediliyor. Bir inanışa göre bu uygarlığın günümüzde bilinmesinin en büyük kanıtları ise dev Nazca çizgileridir.

Desenler gizemini koruyor
Nazca desenleri 1983 yılında UNESCO tarafından “Dünya Mirası” kategorisinde koruma altına alındı. Uzmanların tespitlerine göre desenler; kumun daha koyu olan üst tabakasının kazınarak, alttaki daha açık bir tabakanın ortaya çıkarılması ile oluşturulmuş.

Uzaylılar mı çizdi?
Bir başka inanışa göre ise bu çizgiler uzaylılar tarafından çizilmiş. Çölün ortasında hala nasıl yapıldığı tam olarak keşfedilemeyen devasa desenlerden bazıları sinekkuşu, akbaba, balıkçıl ve maymun şeklinde…

Nazca, kaynağı belli olmayan desenlerin yanı sıra su kemerleri ve oldukça çeşitli renklere sahip seramikleriyle de tanınıyor.