NESLİ TÜKENEN ‘YAKALI TOY’ KONYA’DA ORTAYA ÇIKTI

Anadolu’da nesli tükendiği bilinen ve en son 1912 yılında Kars’ta görülen ‘yakalı toy kuşu’ 100 yıl sonra ilk kez Konya’da vatandaşlar tarafından yaralı halde bulundu. Tedavi için Selçuk Üniversitesi Veteriner Fakültesi Hayvan Hastanesi’ne getirilen kuşun, göğüs bölgesindeki yarası tedavi edildi. Ardından fakülteye ait araştırma ve uygulama çiftliğine nakledildi.

Yakalı toy kuşunun, doğadaki hareketlerini tespit etmek için ayak bileğine çip takılacağı ve doğaya bırakılacağı bildirildi. Çipteki GPS ile kuş, doğaya salındıktan sonra her an takip edilerek, nereye gideceği gözlemlenebilecek. Bu sayede yakalı toyun ülkemizde yaşam alanı olup olmadığı, yaşam biçimi ve bu türe ait yaşayan başka bir kuşun olup olmadığı öğrenilmeye çalışılacak.

Kanat açıklığı 150 santimetre
Yakalı toy kuşları, ilginç kur davranışlarıyla biliniyor. Kur sırasında göğüs ve baş kısımlarındaki tüyleri kabartmaları en dikkat çekici özellikleri… Kanat açıklıkları 150 santimetre kadar olabilen yakalı toyların erkekleri dişilerden daha iri oluyor. Vücutları genel olarak soluk kum ya da devetüyü rengindeki bu ilginç kuşların kanatlarının uç kısmında ve boyunlarında büyük siyah bölgeler bulunuyor. Ülkemizde soyları tükenmiş olsa da yakalı toy kuşları, Kuzey Afrika, Ortadoğu, Moğolistan, Pakistan, Hindistan ve Çin’de yaşamlarını devam ettiriyor.