OFİSİNİZ SİZİ HASTA ETMESİN

Her gün iş çıkışı başınız mı ağrıyor? Haftanın sonunda boynunuz mu tutuluyor? Kilolarınız sürekli artıyor mu? Tüm bunların sebebi ofis ortamınız olabilir. Sağlıklı bir ofis yaşamı için yapmanız gerekenleri uzmanlar anlatıyor.

Havayı temiz tutun
Havalandırmanın yeterli olmadığı ofis ortamlarının insanları hasta edebileceğine dikkat çeken Liv Hospital İstanbul Check-Up ve Sağlıklı Yaşam Kliniği Uzmanı Uzm. Dr. Eren Eroğlu şunları söylüyor: “Modern binalar ve ofisler yaşamımızın ayrılmaz bir parçası oldu. Buna karşılık binlerce insanın paylaştığı ve aynı dönen havayı soluduğu bu yerler sağlığımızı da tehdit eder hale gelebilir. Olumsuz iç ortam koşullarına bağlı olarak insanlarda görülen rahatsızlıklar üç ana kategoride incelenebilir. İlki bina ile ilgili hastalıklar; örneğin alerjik alveolit, astım, lejiyonella ve radon kaynaklı akciğer kanseri gibi. İkincisi yüksek veya düşük sıcaklık, aşırı nem, yetersiz hava akımı, kötü koku ve kuru hava gibi olumsuz iç ortam iklimlendirmesinden kaynaklanan rahatsızlıklar.”

Hasta bina sendromu
“Üçüncüsü de hasta bina sendromu; hasta bina sendromu ısı yalıtımının ön planda olduğu ve iyi havalandırılmayan iç ortamlarda bulunan kişilerde, görülen semptomlar dizisidir. Göz, burun ve boğazda akıntı ve tahriş, baş ağrısı ve baş dönmesi, mide bulantısı, yorgunluk ve halsizlik, konsantrasyon bozukluğu, deride tahriş ve kızarıklık sıklıkla görülen belirtilerdir. Bu semptomlar bina içine girildikten belli bir süre sonra başlar ve iç ortamın terk edilmesiyle düzelme eğilimindedir.”

İşyerinde uzun süre oturmayın
Ofis kaynaklı omurga ağrılarının, günlük yaşam pratiğini ve konforunu bozan sorunlara yol açtığına dikkat çeken Liv Hospital Ankara Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Uğur Gönç şu önerilerde bulunuyor: “Uzun süre aynı pozisyonda kalma, sık tekrarlı aynı hareketler, ağırlık kaldırma, sürekli ayakta kalma gibi omurgayı zorlayacak her faktör ağrı gelişimini kolaylaştırır. Aynı pozisyonda uzun süre çalışmamak, pozisyon değiştirmek, ayağa kalmak ve kaslarımızı esnetmek basit görünse de etkilidir.”

Bel destekli koltuk seçin
“Oturduğumuz koltuğun bel-sırt destekli olması omurgaya binen yükü azaltır. Ara sıra başımızı yaslamamız boynumuzun yükünü hafifletir. Gözlerimizin bilgisayar ekranının ortasına denk getirilmesi baş ve boyun ağrılarından korur. Klavyenin ve farenin tam önümüzde olması aşırı hareketleri önleyerek etkili olabilir.”

Fotokopi makineleri egzamaya sebep olabilir
Liv Hospital Ankara Dermatoloji Uzmanı Uzm. Dr. Sevil Özdöl uyarıyor: “Fotokopi makinesi ve lazer yazıcılar ozon salgılar. Bu tür maddeler tehlikeli olmasına karşın maruziyet riskinin düşük olması nedeniyle pratik olarak zararsız kabul edilebilir. Eğer sebebi bulunamayan egzama gibi cilt hastalıkları yaşanıyorsa bu durum da akılda tutulmalı. Oda spreyleri hava yoluyla ortamı kirletip cildinize ulaşabilir. Ortam kirleticiler dirençli göz kapağı egzamalarında akla gelmeli. Aydınlatma araç gereçleri veya camdan giren güçlü güneş ışığı yüzünüzde lekeye sebep olabilir veya leke tedavisini olumsuz etkileyebilir.”

Poğaça değil peynirli sandviç yiyin
Liv Hospital Diyet ve Beslenme Uzmanı Serap Güzel, çalışanların doğru, kaliteli ve yeterli beslenmesi için dikkat etmeleri gereken noktaları şöyle anlatıyor: “Mutlaka protein, lifli karbonhidrat ve mümkünse vitamin mineral alacağınız sağlıklı bir kahvaltı olmalıdır. Poğaça, açma, simit ve çaydan oluşan bir kahvaltı yeterli değildir. Peynirle yapılan bir sandviç ve yanına bir meyve almak daha dengeli bir kahvaltı seçeneğidir.”

 

Izgara iyi bir seçenek
“Öğlen yemeklerinde fast-food tarzı yiyeceklerden, kızartılmış, hamurlu yiyeceklerden kaçınmak gerekiyor. Daha çok ızgara tarzında, sebze ve salataya ağırlık verdiğiniz mönüler tercih edilmelidir. Beyaz ekmek yerine lifli ekmek (çavdar, tam buğday, kepekli vb.) tüketmek, daha az tuz kullanmak ve yemekte gazlı asitli içecekler tüketimi yerine su, soda veya ayran içmek sağlığınızı uzun dönemde etkileyecek önemli alışkanlıklardır.”

 

Sağlıksız atıştırmaları bırakın
“Gün içinde sağlıksız atıştırmaları önlemek ve yerine daha sağlıklı olanları seçmek yine beslenme kalitenizi etkileyecek önemli adımlardır. Çalışırken yanınıza taze ve kuru meyve, küçük hazırlanmış sandviçler, taze ceviz, badem, fındık almak; gofret, kraker ve bisküvi gibi sadece yağ, şeker ve undan oluşan yiyecekler yerine çok daha sağlıklı ve doyurucudur.”