ÖĞRETMENLERİMİZİ HİÇ UNUTMADIK!

ÖĞRETMENLERİMİZİ HİÇ UNUTMADIK!

İlkokuldan başlayarak, üniversite bitimine kadar okul yıllarımız hayatımızın en önemli evresini oluşturuyor. Her anlamda kimliğimizi kazandığımız bu yıllarımızın başkahramanları şüphesiz öğretmenlerimiz… Öğretmenlerimizi bu ay yeniden hatırlama zamanı…

Başöğretmen Atatürk
24 Kasım 1928, Türkiye Cumhuriyeti devletinin kurucusu ve aynı zamanda 10 Kasım’da vefatının 77. yılı dolayısıyla hüzünle anacağımız, Mustafa Kemal Atatürk’ün “Millet Mektepleri’nin Başöğretmenliği”ni kabul ettiği gündür. Ülkemizde, bu tarihten beri her 24 Kasım’da Öğretmenler Günü kutlanmaktadır.

Birçok ülke 5 Ekim’de kutluyor
Dünyada ise 1994’te UNESCO’nun tavsiyesiyle 5 Ekim günü Öğretmenler Günü olarak kabul edilmiştir. 5 Ekim, 1966’daParis’te gerçekleştirilen ‘Öğretmenlerin Statüsü Hükümetlerarası Özel Konferansı’nın sona erdiği ve ‘Öğretmenlerin Statüsü Tavsiyesi’ni oybirliği ile kabul edilişinin yıldönümüdür.

Arap ülkeleri şubatta kutluyor
Kendi kültürel özelliklerine göre çeşitli ülkelerde farklı tarihler Öğretmenler Günü olarak belirlenmiştir. Örneğin 12 Arap ülkesinde (Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri, Cezayir, Fas, Katar, Libya, Mısır, Suudi Arabistan, Tunus, Umman, Ürdün, Yemen) her yıl 28 Şubat günü, Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır.