ORDU PİDESİ GÖRSEL BİR ŞÖLEN İLE SUNULUYOR

Ordu’nun en özel lezzetlerinden biri olan Ordu pidesini, pide tutkunlarıyla buluşturan

Nelipide Gurme, sakarca kayganası, fasulye kavurması, pancar diblesi gibi yöresel lezzetleri ve kahvaltı spesiyalleriyle de dikkat çekiyor. Aktaşlar Lezzet Grubu bünyesinde hizmet veren Nelipide Gurme, Ordu yöresinden özel olarak gelen ürünlerle hazırlanan spesiyalleriyle, lezzet meraklılarına farklı bir deneyim sunuyor. Vejetaryen pideden ıspanaklı pideye, tavuklu pideden beğendili pideye, kıymalı pideden peynirli pideye kadar pek çok pide alternatifiyle öne çıkan Nelipide Gurme sadece Türk değil, dünya mutfağından özel spesiyalleriyle de beğeni topluyor.

Ruhu olan bir konsept yaratıldı
Nelipide Gurme’de pide sürecinden sorumlu mutfak koordinatörü Kazım Kıran ile Nelipide Gurme’nin Bağdat Caddesi’ndeki restoranında buluştuk. Aktaşlar Lezzet Grubu bünyesinde faaliyet gösteren Nelipide Gurme, İstanbul’da Bağdat Caddesi, Ataşehir ve Beylizdüzü olmak üzere 3 şubeyle faaliyet gösteriyor. Ordu pidesini sadece Türkiye’ye değil, tüm dünyaya tanıtmak için kolları sıvayan Aktaşlar Lezzet Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Aktaş’ın da aramıza katılmasıyla son derece keyifli bir röportaj yaptık.

Pide meraklılarını Ordu pideleriyle buluşturan Nelipide’nin öyküsü, 1981’de Ordu’da aile büyüklerinin kurduğu bir pide salonuyla başlıyor. 2001’de bu işlerin başına geçen ve süreci çok daha farklı bir boyuta taşıyan Aktaşlar Lezzet Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Aktaş, kurumsallaşmaya, şubeleşmeye, marka bilinirliğine, lezzete ve en iyi servis kalitesine yatırım yaptıklarını söylüyor. Ruhu olan, yaşayan ve capcanlı bir konsept yaratmaya odaklandıklarını vurgulayan Tamer Aktaş, çocukluğundan bu yana bu işin içinde olduğundan, pide yapımının tüm inceliklerini biliyor. Gerektiğinde önlüğünü takıp mutfağa giren Aktaş, pide yapmak kadar pide yemenin de hakkını sonuna kadar veriyor. Bu arada hemen hatırlatalım, 2017’nin ortalarına doğru fast food meraklılarına hitap eden yepyeni bir markanın, yani Pideor’un da lansmanı yapılacak.

Hamuru da mayalandırma süreci de farklı
Nelipide Gurme’nin pidelerini bu kadar özel kılan en önemli detaylardan biri de hamurları… Ekmek hamurundan çok daha ince bir hamur hazırlanıyor. Bu hamurun dikkat çekici farkı ise her daim çıtır çıtır olması… Nelipide Gurme’de hazırlanan tüm spesiyallerin malzemeleri taze taze Ordu’dan geliyor. Nelipide Gurme’nin mutfak ekibi de büyük bir titizlikle kurulmuş. Pide alanındaki mutfak koordinatörünün Kazım Kıran, yöresel tatlar mutfak koordinatörünün ise İlker Akdoğan olduğu dikkat çekiyor. 24 yıldır Aktaşlar bünyesinde görev yapan Kazım Kıran, 2014’ten bu yana da Nelipide Gurme’nin mutfak koordinatörü olarak hizmet veriyor. Lahmacun ve pide konusunda oldukça iddialı olduğunu söyleyen Kıran, “Nelipide Gurme’de 19 çeşit pidemiz var. Bunlardan 7’si misafirlerimize spesiyal lezzet olarak sunuluyor. Ordu pidesinin farklı bir hazırlama tekniği var. Hamurun daima ince ve çıtır olmasına büyük önem veriyoruz. En iyi unu kullanıyoruz ve kendimize özgü bir mayalandırma tekniğimiz bulunuyor. ‘Kıymalı’, ‘her türlü’ ve ‘kuşbaşılı’ pidelerimiz en çok tercih edilen spesiyallerimiz arasında yer alıyor. Tüm bu özel lezzetler taş fırında ve odun ateşinde pişiyor.” diyor.

Tüm malzemeler Ordu’dan geliyor
Pide yapımında kullanılan tüm malzemelerin, Ordu yöresine ait olduğunun altını çizen Kazım Kıran, tazelik ve doğallığa büyük önem verdiklerini vurguluyor. Mutfak sırları hakkında da bilgi veren Kıran,Peynir ve tereyağı gibi ürünleri kendi standartlarımıza göre özel olarak yaptırıyoruz. Sebzeleri Ordu’da kendi seralarımızda yetiştirip kullanıyoruz. Et ürünlerini de kendi besi hayvanlarımızdan tedarik ediyoruz. Kısaca bütün ürünlerimizi kendi şartlarımıza uygun şekilde üretip kullanıyoruz. Kahvaltıda kullanılan tüm malzemeler özel seçilerek alınıyor. Öne çıkan yöresel lezzetler ise köyde küçükken annelerimizin bize yaptığı kuzine ekmeği, yufka böreği ve turşu kavurmalarıdır.” yorumunda bulunuyor. Mutfakta hijyene, mutfak düzenine ve disipline büyük önem verdiğini belirten Kazım Kıran, “Sabah mesai başlangıcında mutfak ve malzeme kontrolleri yapılıyor. Üretilen hamur kontrol ediliyor. Gün içerisinde yeni ürün ve lezzetler üzerinde çalışıyorum. Zaman zaman diğer şubelerin denetlemeleri de oluyor. Zamanımın büyük kısmını daha çok Bağdat Caddesi’ndeki restoranda geçiriyorum.” diyor.

KAZIM KIRAN’DAN KIYMALI PİDE TARİFİ
Hamurun malzemeleri: 2.5 su bardağı su, 1 tatlı kaşığı toz şeker, 750 gram un, 1 tatlı kaşığı yaş maya, 1 tatlı kaşığı tuz.
İç harcın malzemeleri: 2 adet biber, 300 gram kıyma, 1 adet kuru soğan, kararında karabiber ve tuz.
Hazırlanışı: Geniş bir kaba tuz, toz şeker ve unu ilave edin. Daha sonra mayayı karıştırarak una ekleyin, hamur kıvamına gelene kadar yoğurun. Hamur kıvam aldığında 45 dakika mayalandırın. Tavaya çok az zeytinyağı koyarak kıymayı biraz kavurun. Kavurma işlemine ince kıyılmış soğanı da ekleyerek devam edin. Tuz ve karabiberle tatlandırın. Mayalanan hamurdan parçalar alın ve elinizle kayık şekli vererek, 30-35 cm boyunda ve 10-15 cm eninde açın. Açılan hamurun ortasına boylamasına harçtan koyun. Malzemenin dışında kalan hamuru, malzemenin üzerine doğru kıvırıp iki kenarda birleştirerek kapatın. 220 derecede ısıtılmış fırında 10-12 dakika pişirin. Piştikten sonra tereyağı sürerek servis edin.