ORHAN PAMUK; HAYATIMI YENİDEN YAZMAK İSTERDİM

ORHAN PAMUK;  HAYATIMI YENİDEN YAZMAK İSTERDİM

Gürcistan’da en çok satılan romanlar listesinde zirvede olan Nobel ödüllü Yazar Orhan Pamuk, Bakur Sulakauri Yayınevi ve Özgür Üniversitenin davetlisi olarak geldiği Tiflis’te Yunus Emre Türk Kültür Merkezi’nde sevenleriyle buluştu.

Türkiye’nin Tiflis Büyükelçisi Levent Gümrükçü ve Yunus Emre Enstitüsü Tiflis Türk Kültür Merkezi Müdürü Zekeriya Gültekin tarafından karşılanan Pamuk, konuşmasında, Yunus Emre Enstitüsü’nün Türkçe öğretimi ve kültür sanat faaliyetleriyle önemli bir boşluğu doldurduğunu söyledi. Pamuk Enstitünün faaliyetlerde modern sanatlara ve uluslararası edebiyat etkinliklerine biraz daha ağırlık verilmesini istedi.

Konuşmasının ardından, sevenleri Pamuk’a “Hiç, herhangi bir kitabınızı yeniden yazmak istediğiniz oldu mu?” sorusu yöneltildi. Soruyu gülümseyerek karışlayan Pamuk’un cevabı da esprili oldu: “Kendi hayatımı yeniden yazmak isterdim.” Nobel ödüllü yazar, daha sonra Tiflis Türk Kültür Merkezi kütüphanesinde kitaplarını imzalayarak okurlarıyla kısa süreli sohbet etti.