“ORTA KORİDOR” İLE TÜRKİYE MERKEZ OLACAK

Demiryollarına son 15 yılda 60 milyar liranın üzerinde yatırım yaparak demiryollarımızı hak ettiği konuma getirdik. Bu süreçte Türkiye, YHT’ler ile tanışırken, mevcut hatlar da yenilendi. Bununla da kalınmadı; yerli demiryolu endüstrisi de oluşturulmaya başlandı.

Yük vagonları yenilendi, taşımacılık kent dışına çekildi, sanayi bölgeleri demiryoluna bağlandı. Bunun sonucunda demiryollarında taşınan yük miktarı neredeyse iki kat arttı. Lojistik sektörünün ihtiyaç duyduğu bütün hizmetleri verebilmek için lojistik köyleri kurmaya başladık. Bu kapsamda yapımı planlanan 21 lojistik merkezin 7’si işletmeye açıldı, 7’sinin de inşa çalışmalarına başlandı. 7 lojistik merkezin ise ihale, proje ve kamulaştırma çalışmaları devam ediyor.

Bu nokta ülkemizin Orta Anadolu’dan bölgeye ve ülkemizin dört bir yanına lojistik hizmet verebilmek amacıyla Konya’ya Kayacık’ta lojistik merkez kurma kararı aldık ve Ağustos ayında temelini attık. Bu merkez Mersin liman bağlantılı hızlı demiryolu hattına ve Konya-Antalya demiryolu hattına bağlanacak. Yıllık 1.7 milyon ton taşıma kapasitesine sahip olacak ve Konya’yı bölgenin yük toplama merkezi haline getirecek. Ancak biliyoruz ki Konya bir ticaret, tarım ve sanayi şehri olduğu kadar bir yüksek hızlı tren şehri. Konya – Ankara YHT hattı ile Konya demiryollarında bir merkez oldu. Bugüne kadar 12 milyon YHT yolcusu Konya Gar’ını kullandı. Bu nedenle Konyalı hemşerilerimize yakışır, YHT Garı’nın yapımını da başlattık. Sayın Başbakanımız ile birlikte 19 Ağustos’ta bu güzide yapının temelini attık.

İnanıyorum ki demiryolu sektörü başta olmak üzere lojistik sektörüne yaptığımız her türlü yatırım, potansiyeli 2 trilyon doları aşan Doğu-Batı ve Kuzey-Güney mal akışının kavşak noktasında bulunan ülkemizi etkin bir lojistik üs haline getirecektir. “Orta Koridor” olarak adlandırılan Çin’den başlayarak Orta Asya ve Hazar bölgesini ülkemiz üzerinden Avrupa’ya bağlayacak hattı, geleceğin ticaret hattı haline getirecektir.

Ahmet ARSLAN

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı