OTOMOBİL DÜNYASININ DEVLERİ DE VAR CÜCELERİ DE

İnsanlık tarihinde otomobil kadar tutkuyla bağlanılan, geniş kitlelere yayılan başka bir makine üretilmedi. Otomobil kimileri için sadece bir ulaşım aracı, kimileri için bir hayat tarzı, kimileri içinse bir prestij göstergesi oldu. Bu kadar farklı anlamlar yüklenen otomobil, günümüzde üretilen en fazla çeşitliliğe sahip ürün haline dönüştü. Hepsinin genel adı ‘otomobil’, hepsinin tekerlekleri, motoru, direksiyonu var, hepsi A noktasından B noktasına yolcularını taşıyor. Ama ortak noktaları sadece bununla sınırlı.

İşte farklı disiplinlerde otomobil olimpiyatlarının şampiyonları…

EN PAHALI VE HIZLI
Otomobil dünyasında farklı kategorilerdeki olimpiyat madalyalarının büyük kısmını toplayan bir model var: Bugatti Veyron. VW çatısı altındaki markalardan Bugatti, Veyron modeliyle sınırları olabildiğince zorluyor. İlk olarak Doğuş Otomotiv tarafından ithal edilen otomobil, şu anda ülkemizde özel galeriler tarafından sipariş üzerine getiriliyor. Bu otomobili satın almak isteyenlerin ödemesi gereken paraysa tam 3.18 milyon dolar. Hız ve güç konusunda da Bugatti Veyron Vitesse tam bir rekortmen. 8.0 lt hacimli 1200 beygir gücündeki W16 motoru sayesinde 0’dan 100 km/s hıza  2.5 sn’de ulaşan otomobilin son hızı 401 km/s. Bu değer yolcu jetlerinin havalanma hızından bile yüksek.

EN KÜÇÜK MOTOR
Ülkemiz pazarında şu anda satın alınabilecek en düşük motor hacimli otomobiller unvanını iki silindirli, 875 cc hacimli 85 beygir gücündeki Fiat Panda’nın turbo beslemeli benzinli motoru taşıyor. 177 km/s son hıza sahip küçük İtalyan, fabrika verisi 100 km’deki 3.7 lt’lik yakıt tüketimiyle tam bir cüzdan dostu.

Peugeot’nun miniği 107, Toyota Yaris ve Kia Picanto da 998 cc hacimli 68 beygir gücündeki benzinli motorlarıyla bu sınıfın diğer rekortmenleri. Türkiye pazarında satılan Ford Focus 1.0 EcoBoost ise kompakt sınıfta da küçük hacmin mümkün olduğunu kanıtlıyor. 999 cc hacimden Ford, turbo yardımıyla 125 HP güç elde ediyor.

DEVLER, CÜCELER…
Otomobil dünyasında 1200 HP’lik 8.0 lt motoru, 401 km/s’lik hızı ve 3.18 milyon dolarlık fiyatıyla Bugatti Veyron birçok kategoride altın madalyayı hak ediyor. İki metreden biraz daha büyük boyuyla Renault’nun 4 tekerlekli elektrikli aracı Twizy, otomobil dünyasının cüceler liginde şampiyonluğuna oynuyor.

EN UZUN OTOMOBİL
Türkiye pazarında resmi olarak satışına başlanacak lüks modeller içinde en yeni rekortmense Rolls Royce olacak. Kişiye özel üretim seçenekleriyle satışına başlanacak Rolls Royce modellerinde, sadece özel renk kombinasyonları olarak müşterilere 44 bin seçenek sunuluyor. Doğal olarak fiyatlar da sunulan özellikler kadar yüksek. En ucuz versiyonda bile 825 bin avrodan başlıyor fiyatlar. Phantom modelinde fiyatlar 1.1 milyon avroya kadar çıkıyor. 6.6 lt hacimli devasa V12 motorun ürettiği 610 beygirlik güçle Rolls Royce, konfor dışında süper sporcuları kıskandıran performans değerlerine de imza atıyor.

Konfor ağırlıklı araçların kapıştığı bu bölümde lüksün zirvesindeki Rolls-Royce, 6092 mm’lik Phantom modeliyle aynı zamanda Türkiye’nin en uzun boylu otomobili olacak. 5575 mm uzunluğundaki Bentley Mulsanne ve 5267 mm’lik Audi A8L ise onu takip ediyor.

EN KISA MODEL ELEKTRİKLİ OLACAK
Otomobil dünyasında 2695 mm’lik toplam uzunluğu ve 1559 mm’lik genişliği ile standart park alanlarına dik bile sığabilen Smart en küçük otomobil kategorisinde lider. Bu yılın ortasında ithal edilmesi planlanan Renault’nun dört tekerlekli elektrikli aracı Twizy, iki metreden biraz daha büyük boyu (2337 mm) sayesinde bu disiplinde altın madalyayı hak edecek.

EN YAVAŞI EN KÜÇÜK DEĞİL
Türkiye’nin en yavaş otomobili sanılanın aksine küçük sınıf bir araç değil, ülkemizin ilk elektriklisi Renault Fluence ZE. Büyük boyutlarına rağmen 135 km/s’lik son hıza sahip olan Fluence, daha fazla ekonomi yapmak ve menzilini maksimumda tutmak için ara hızlanmalarda çok başarılı olmasına rağmen, son hızı düşük tutulmuş bir model.

EN ÇEVRECİ VE TUTUMLU
Pazarın en az yakıt tüketen ve karbon salınımı en düşük modelleri unvanını Opel Ampera ve Chevrolet Volt kardeşler paylaşıyor. İki kardeş, 100 km’de 1.4 lt’ye kadar inen tüketim ve  27 gr/km’lik CO2 salınımıyla en çevreci otomobiller listesinin zirvesinde yer alıyor. Bu kardeşlerin peşinden ise kısa bir süre sonra ithalatı planlanan Toyota Prius Plug-in seçeneği 49 gr/km’lik değeriyle geliyor.