OTOMOBİLE YAZ BEREKETLİ GELDİ

Başlayan yaz aylarıyla birlikte, otomobil piyasası da hareketlendi. Neredeyse tüm markalar en yeni modellerini birbiri ardına satışa sunmaya hazırlanıyor. Üstü açık modellerden lüks SUV’lara kadar her bütçe ve zevk için seçenek çok. İşte ülkemiz pazarında satışa çıkan en yeni modeller…

HYUNDAİ ELANTRA GARANTİYİ 7 YILA UZATTI
Hyundai’nin dünya çapında en fazla tanınan ve en çok satan modeli Elantra’nın tümüyle yenilenen versiyonu ülkemiz pazarına sunuldu. Yeni Elantra, Accent Blue ve i30’da da kullanılan yeni nesil 136 beygir gücündeki 1.6 litre common rail dizel (CRDI) motorlarla satışa sunulurken aynı zamanda 127 PS, 1.6 litre çok noktadan enjeksiyonlu (MPI) benzinli üniteye de yer veriyor. Yeni nesil 1.6 litre dizel motor, 136 beygirlik gücün yanı sıra 260 Nm’lik (7DCT şanzımanlı modelde 300 Nm) maksimum tork değeri de sunuyor. 1500-3500 (1750-2500 7DCT) devirler arasında ortaya çıkan bu tork, oldukça keyifli ve atak bir sürüş imkânı sağlıyor. DCT şanzımana sahip dizel motorun 100 km’deki ortalama yakıt tüketimi ise 4.1 litre. Çift kavramalı 7DCT şanzıman haricinde her iki motor seçeneği manuel olarak da satışa sunuluyor. Yeni model ayrıca Türkiye’nin ilk 7 yıl veya 80 bin kilometre garantili satılan modeli unvanını da kazandı.

 

EN HAVALI FİAT ÇOK SÜKSE YAPACAK
İki kişilik, üstü açılan otomobillerin ülkemiz pazarındaki satış adetleri son derece küçük. Ancak hiç kuşkusuz bu tip modellerin verdiği sürüş keyfi, otomobil tutkunları için ayrı bir çekim kaynağı oluyor. İtalyan üretici Fiat da yıllar önce başladığı küçük üstü açık spor otomobil geleneğine tekrar dönüş yapmaya hazırlanıyor. Fiat’ın ilk kez 1966 yılında ürettiği 124 modeline göndermeler yapan üstü açık otomobili Spider, ülkemiz pazarındaki en havalı modellerden biri olarak yollarda büyük sükse yapacak. 1.4 lt turbo beslemeli benzinli motorla (140 HP-240 Nm) ilk etapta ithal edilecek otomobil, Mazda MX-5 ile ikiz kardeş. Bu motorla sıfırdan 100 km/s hıza 7.5 sn’de çıkan otomobil, düşük ağırlığının da yardımıyla 213 km/s son hıza ulaşabiliyor. Her iki modelin de ilkbahar aylarından itibaren eşzamanlı olarak pazara sunulması bekleniyor.

 

RENAULT MEGANE’A TEKNOLOJİ DOPİNGİ
Türkiye’nin en çok satan modellerinden Renault Megane, yeni versiyonuyla eskisinden çok daha iddialı bir otomobile dönüşüyor. Bir üst sınıftaki teknolojilerle donatılan otomobil ülkemiz pazarında Joy, Touch, Icon ve GT-Line olmak üzere 4 ekipman seviyesiyle satılacak. Boyutları da eski versiyona kıyasla büyüyen yeni Megane kısa süre önce yeni Espace ve Talisman’da gözler önüne serilen sürüşe yardımcı en yeni teknolojileri C sınıfına taşıyor ve bünyesinde barındırıyor. Aracın neredeyse bütün önemli fonksiyonları R-Link 2 tableti üzerinden kontrol edilebiliyor. 1.2 TCe (130 beygir) benzinli ve 1.5 dCi (90& 110 beygir), 1.5 dCi EDC (110 beygir) ve 1.6 dCi 130 beygir) motor seçenekleri bulunurken, 1.2 Tce 130bg EDC ve 1.6 16V 115 bg benzinli ile 1.6 dCi 165bg EDC dizel motorları ise 2016’nın ikinci yarısında ithal edilecek. En güçlü GT versiyonuysa 1.6TCe 205bg ve 1.6dCi 165 beygir seçenekleri ile özel sipariş ile satışa sunuluyor olacak.

 

ALFA ROMEO’DAN KÜÇÜK FERRARİ MODELİ
Alfa Romeo’nun sınırlı sayıda üretilen süper spor modeli 4C’nin üstü açık versiyonu 4C Spider, ülkemizde de satışa sunuldu. Alfa Romeo 4C Spider, sportif yetenekleri kadar, Ferrari’yi andıran agresif tasarımıyla da dikkat çekiyor. 1.8 lt turbo beslemeli 237 HP güç üreten motora sahip olan ve 0-100 km/s hızlanmasını 4.5 saniyede tamamlayan Alfa Romeo 4C Spider, göz alıcı tasarım özellikleri kadar monokok karbon fiber şasisi ve sportif arkadan itişli yapısıyla farkını ortaya koyuyor. Alfa Romeo Tasarım Merkezi tarafından tasarlanan iki koltuklu, arkadan itişli, ortadan motorlu 4C Spider, dünya otomotiv tarihinin en güzel otomobillerine adını yazdıran İtalyan markanın, bu alandaki mükemmelliğini de simgeliyor. Kökleri Giulietta Spider’dan 8C Competizione’ye kadar uzanan, yırtıcı ancak aynı zamanda nostaljik tasarım öğelerini çevik gövdesinde barındıran 4C Spider, açıkça bir “Alfa” olduğunu kanıtlıyor.