OTOMOBİLİN YILDIZLARI PARİS’TE SAHNE ALDI

Otomotiv dünyasının kalbi Avrupa’da yılın en büyük ve en son büyük buluşması Paris Otomobil Fuarı’nda attı.

İlk kez kapılarını 1898 yılında açan fuar, aynı zamanda dünyanın en eski otomobil organizasyonlarından biri olma unvanını da taşıyor. 2014 yılında 1.2 milyondan fazla ziyaretçiyi çeken Paris Otomobil Fuarı’nda bu yıl katılım ve ziyaretçi rekoru da kırıldı.

Geniş bir katılımla çok sayıda yeni modelin tanıtıldığı fuarda, Fransız üreticiler Peugeot, Citroen ve Renault kendi evlerinde olmanın avantajını kullandı. Standart ve hemen satışa sunulacak yeni modeller dışında fuarda, süper spor otomobiller, en yeni elektrikli modeller ve büyük SUV’lar da sahne aldı. İşte fuarın en dikkat çeken yenilikleri…

FRANSIZ TARZI SUV 5008
Fuarda Peugeot en yeni SUV’u 5008’i ilk kez görücüye çıkardı. Yeni Peugeot 5008, yedi koltuklu Compact SUV olarak dikkatleri üzerine topladı. Marka, yeni 5008 SUV modeliyle her geçen gün daha da büyüyen Compact SUV pazarında üç temel hedefe odaklanmış durumda; markanın sınıf atlama stratejisini sürdürmek, uluslararası pazarlarda başarı yakalamak ve yedi koltuklu Compact SUV pazarında öncü olmak… Her biri  üst düzey verimlilik sunan  dizel ve benzinli motorlarla donatılan yeni Peugeot 5008 SUV, 2017’nin ilkbaharı itibariyle uluslararası pazarlarda satışa sunulacak.

HYUNDAI I30 TÜMÜYLE YENİLENDİ
Fuarın ülkemiz açısından önemli bir diğer modeli de tümüyle yenilenen Hyundai i30 oldu.  Avrupalı müşterilerin beklentilerine göre Avrupa’da üretilen Hyundai i30’un üçüncü nesli ilk kez fuarda sahne aldı. Yeni tip ızgarası ve tamamen farklı bir tasarım anlayışıyla dizayn edilen otomobil, aynı zamanda daha düşük hacimli turbo benzinli motorları, geliştirilmiş multimedya ve güvenlik özellikleriyle de öne çıkıyor. Hyundai, daha önceki jenerasyonda kullanılan 1.6 litre 136 beygirlik turbo dizel motora da yer veriyor. Bu motor seçeneğinde de 6 ileri manuel veya 7 ileri DCT şanzıman görev alıyor. Yeni i30 önümüzdeki yıldan itibaren yollara çıkacak.

SKODA YENİ BİR KULVARA ADIM ATTI
Çek marka Skoda, Kodiaq SUV modeliyle yeni bir kulvara da adım attığını Paris’te gösterdi. Markanın modern tasarım dilini bir SUV’a taşıyan Kodiaq, hem çekici bir görselliği hem de sıra dışı pratikliği bir arada sunuyor. Aynı zamanda en ileri teknolojileriyle donatılan büyük SUV, Skoda’nın her zamanki sınıfının üzerindeki genişliğiyle de dikkat çekiyor. Çek markanın bu yeni SUV modeli, 5 koltuklu veya 7 koltuklu olarak tercih edilebilecek. Kodiaq ülkemize önümüzdeki yıl ilk çeyrekte farklı beygir güçlerine sahip 1.4 TSI benzinli ve 2.0 lt TDI dizel motorla seçenekleriyle gelecek.

SEDAN TÜRKİYE’YE ÖZEL ÜRETİLECEK
Ford, Paris Otomobil Fuarı’nda küçük otomobili KA+’yı tanıttı. Avrupa pazarlarında hatchback versiyonu sonbahardan itibaren satışa sunulan modelin, ülkemiz ve Doğu Avrupa’daki bazı pazarlarda satılmak üzere dört kapılı sedan versiyonu da üretilecek. Ford’un Fiesta, Ecosport ve B-Max’de de kullanılan B platformu üzerine yükselecek Ka+, 3.93 metre toplam uzunluğu ve 2.49 metrelik aks mesafesiyle 5 kişi için yeterli alan sunacak. İç mekânındaki akılcı çözümler sunacak model, 270 litrelik bagaj kapasitesiyle de dikkat çekecek. 1.2 lt hacimli dört silindirli benzinli motor (70 ve 85 beygir) ile donatılacak model, 169 km/s son hıza ulaşıp, fabrika verisi ortalama 5 lt/100 km tüketim değerine ulaşacak.