OTOMOTİVDE İKİNCİ YARI HAREKETLİ BAŞLADI

Otomotiv satışları yılın ilk aylarından itibaren yakaladığı yükselişi hep korudu. Markaların satış kampanyaları kadar, birbiri ardına pazara sunulan yeni modeller de satışların artmasında etkili oldu.

Türkiye otomobil ve hafif ticari araç pazarında, 2016’nın ilk beş ayında binek ve hafif ticari araç olarak toplam 347.277 adet satış gerçekleşti. Yılın ikinci yarısında satışa sunulacak yeni modellerde bu satış adetleri daha da yükselecek. İşte Türkiye pazarında önemli satış adetlerine ulaşacak yeni modeller.

MERCEDES’İN ÇEKİK GÖZLÜ İKİZİ
Renault Nissan ittifakının premium segmentteki oyuncusu Infiniti, kompakt sınıfta bir crossover’i baştan üretmektense, Daimler ile işbirliği yapmaya karar verdi ve markanın yeni aracı Q30 İngiltere’de üretilmeye başlandı. Ebatları, silueti, iç mekânı, motor ve şanzımanı Mercedes’le ortak olan yeni Q30, en önemli farklı otomobilin GLA’ya göre farklı bir açıyla inen arka camı ve fiyatıyla yaratıyor ve ikiz kardeşi Mercedes GLA’dan yaklaşık yüzde 15 daha ucuza satılıyor.

3 farklı motor
Premium kompakt crossover sınıfındaki ilk Infiniti modeli Q30’un 156 beygir gücündeki 1,6 litre turbo beslemeli, 7 ileri çift kavramalı otomatik şanzımanlı premium donanım seviyesine sahip modeli 139 bin 850 TL’den başlayan fiyatlarla ülkemiz pazarındaki yerini aldı. Otomobil Türkiye pazarına 3 farklı motor ve 7 farklı donanım seviyesi ile sunuluyor. 2.0T modelinde ise 4 tekerlekten çekiş sistemi standart olarak sunuluyor.

 

RENAULT CLİO’YA GENÇLİK AŞISI
Üretiminden günümüze kadar toplam 13 milyon adet satılan Renault Clio, kapsamlı bir yenilenme operasyonu geçirdi. Markanın genel tasarım çizgisini koruyacak şekilde, Megane ve Scenic’e benzer hatlara kavuşan otomobilde, geniş raydatör ızgarası, büyük marka amblemi ve krom yüzeyler ilk bakışta fark edilen yenilikler olarak dikkat çekiyor. Ön ızgaradaki trapez formlu hava giriş ızgarası, LED sürüş farları ve tasarımı değiştirilen stop lambaları da yapılan gençleştirme operasyonundan etkilenmiş.

İç mekân
Görsel değişiklikler dışında Clio’nun iç mekânında da yenilikler yapılmış. Üst sınıfta görmeye alışık olduğumuz malzemelere yer verilen otomobilde, kullanılan plastik ve krom detaylarla kalite hissi yükseltilmiş. Dört yeni renk seçeneğinin eklendiği otomobilde ayrıca daha fazla kişiselleştirme opsiyonları da sunuluyor Yeni yüzüyle sonbaharda düzenlenecek Paris Otomobil Fuarı’nda resmi olarak tanıtılacak yeni Cilo, bu yılın sonundan itibaren Avrupa ve ülkemiz pazarında satışa sunulacak.

 

VOLVO’NUN EN LÜKSÜ HAZIRLANIYOR
Volvo’nun lüks sınıftaki yeni modeli S90’nın Türkiye tanıtımı yapıldı. Ön siparişleri alınmaya başlanan Volvo S90 eylül ayından itibaren sahiplerine teslim edilecek. Dört silindirli, 2.0 lt hacimli 235 beygir gücündeki dizel motorlu, D5 AWD versiyonunun fiyatıysa 291 bin TL’den başlayacak.

Fren desteği
Gelişmiş özelliklerle donatılan otomobil 130 km/s hızla seyrederken, şerit çizgileri içerisinde kalması için hafif direksiyon uyarıları sağlıyor ve başka bir aracı izleme gerekliliği kalmıyor. Ayrıca City Safety Sistemi, S90’la birlikte yeni özellik olarak kullanılmaya başlandı. Bu teknoloji ile gece ve gündüz süresince, yola çıkabilecek engelleri algılıyor. Aynı zamanda, sürücüyü uyarıyor ve çarpışmayı önlemek için fren desteği sağlıyor.

 

ADAPAZARLI SAMURAY MAKYAJ TAZELEDİ
Adapazarı fabrikasında üretilen Toyota Corolla, gençleşme operasyonunun ardından satışa çıkıyor. Kapsamlı şekilde elden geçirilen Corolla’da yenilenme operasyonunun ilk izleri ön görünümde fark ediliyor. Yeni ön ızgara, LED ön ve arka aydınlatma gurubu, tasarımı farklılaştırılan tamponlar, karartılmış arka camlar ile aracın görünümü değiştirilmiş.

Kalite yükseldi
Kapı kollarındaki krom detaylarla aracın şıklığı arttırılırken, 7” Toyota Touch 2 dokunmatik ekran, 4.2” renkli (TFT) çok fonksiyonlu ekran, yeni döşeme seçenekleriyle iç mekandaki kalite de yükseltilmiş. Yeni yüzüyle ay sonunda satışına başlanacak Corolla’nın fiyatında da bir değişiklik yapılmadı.