OYUNCAK SEKTÖRÜNDE SON TREND: BİYOPLASTİK MALZEME

Türkiye’den Kickstarter, Indiegogo, Rockethub, Crowdfunder gibi global kitlesel fonlama sitelerinde destek arayan projelerin sayısı hızla artıyor.

Crowdfunding yani kitlesel fonlama yöntemi az sayıda kişiden yatırım almak yerine, internette daha fazla sayıda bireyden, düşük miktarda fona ulaşmayı sağlıyor. Bu platformlarda dikkat çeken ve önemli bir başarıya ulaşan Türk biyoplastik oyuncak markası Bioeserie’nin kurucusu Kaya Kaplancalı ile inovatif projesi hakkında konuştuk.

Dünyanın ilk yüzde 100 biyolojik bazlı, biyoplastikten üretilmiş oyuncak markası Bioserie markasının kurucusu Kaya Kaplancalı, biyoplastik bazlı bebek oyuncakları projesinin duyurusunu Indiegogo’da 2014’te yaptıktan sonra üretim sürecine hız verdi. Bioserie markalı oyuncaklar temmuz ayından bu yana dünyanın dört bir yanındaki tüketicilerle buluşuyor. Temelleri 2009’da Hong Kong’da atılan bu markayı, 2010’da tescil ettiklerini söyleyen Kaplancalı, “Bioserie’nin kitlesel fonlama sitesi Indiegogo’daki duyurusu 13 Mayıs 2014’te yapıldı. Fonlama süreci ise 12 Temmuz 2014’te sona erdi. Marka 32 bin 506 dolar fon topladı. Bu oyuncakların en önemli özelliği ise petrol türevli kimyasal ve plastikler içermemesi… Kullanılan biyoplastik hammadde ise tamamen yenilenebilir bitkisel kaynaklardan elde ediliyor. Geri dönüştürülmüş (recycled) plastiklerden üretilen veya içine bir miktar biyoplastik katılmış petrol bazlı plastiklerden üretilmiş oyuncaklar yeni yeni başlayan bir trend olsa da dünyada Bioserie’den başka sertifika ile ispatlı, yüzde 100 biyolojik bazlı, biyoplastikten üretilmiş oyuncak sunan bir marka yok.” diyor.

Başarısını ödüllerle taçlandırıyor
Sertifikalarını Amerikan Tarım Bakanlığı’ndan (USDA) aldıklarını belirten Kaya Kaplancalı, geliştirdikleri biyoplastik üretim teknolojisi ile 2013’te Almanya ve ABD’de biyoplastik inovasyon ödüllerine aday gösterildiklerinin altını çiziyor. Kaplancalı şöyle devam ediyor: “Rattle (bebek çıngırağı) ürünümüz, bu yıl haziran ayında ABD’de oyuncak konusunda tanınmış drtoy.com sitesi tarafından 2015’in en iyi çevreci oyuncaklarından biri seçilerek ‘Best Green Toys 2015’ ödülünü aldı. Ocak 2015’te Hong Kong oyuncak fuarında ürünlerimizin ticari tanıtımını yaptık. Bu fuarın ardından Asya ve Avrupa’da distribütör satış bağlantılarımızı kurduk ve siparişlerimizi toplamaya başladık. Seri üretime Mart 2015’te başladık ve mayıs ayında distribütörlerimize ilk yüksek adetli ürün yüklemelerimizi yaptık. Temmuz ayından bu yana ürünlerimiz ABD, İngiltere, Fransa, Belçika, Hollanda, Singapur ve Kore başta olmak üzere pek çok ülkede tüketicilere sunuluyor. Ürünlerimizin fiyatları ise 11-22 dolar arasında değişiyor. 2016’da bebek ürünü çeşidimizi 10’a çıkaracağız. Özellikle ABD ve Avrupa’da distribütör ve satış noktalarımızı artırma çalışmalarımız devam ediyor.”

Indiegogo’da yer almak marka bilinirliğini artırdı
Kaya Kaplancalı, kitlesel fonlama sitesi Indiegogo’da yer almalarının kendilerine nasıl bir avantaj sağladığını ise şöyle özetliyor: “Indiegogo’da yer almak bize önemli ölçüde uluslararası tanıtım imkânı sağladı. Son kullanıcılar, oyuncak endüstrisi uzmanları, distribütörler, mağaza sahipleri gibi çeşitli kitlelere ulaşma, kendimizi tanıtma ve bilgi toplama fırsatına kavuştuk. Bu bilgiler ürünlerimizi daha da iyileştirmemizi ve ticari bağlantılar kurmamızı sağladı. Hedeflediğimiz fon miktarına ulaşamamış olsak da Indiegogo’daki çabalarımızın projemize daha iyi odaklanmamızı sağladığını ve ticari başarımızın kapısını araladığını söyleyebiliriz.”

Fonlama sitelerinden siz de faydalanabilirsiniz
Bu tarz fonlama sitelerinde girişimciler fon toplamak için kitlesel fonlama sitelerinde kampanya başlatıyor, projenin gerçekleşmesi için bir bütçe ve süre hedefi konuyor. İlgili sitenin değerlendirme komitesi, projeyi değerlendirerek ön elemeyi gerçekleştiriyor. Elemeyi geçen proje, sitede kitlelerden kaynak sağlamak üzere yayınlanıyor. Belirtilen süre içinde gerekli fon tutarına ulaşılınca, proje hayata geçiriliyor. Bu süre projeye göre değişiyor ancak çoğunlukla minimum 30 gün oluyor. Girişimci belirtilen sürede kendisine gereken fon miktarına ulaşamazsa destekçilere tutarlar iade ediliyor. Güvendiğiniz bir proje ile siz de fonlama sitelerinden destek alabilirsiniz.