PARİS’TEN TÜRKİYE’YE YENİ MODEL YAĞACAK

Avrupa’nın bu yılki en büyük otomobil fuarı Paris Motor Show’da markalar yeni modelleriyle gövde gösterisi yaptı. İki yılda bir Frankfurt fuarıyla dönüşümlü olarak gerçekleştirilen Paris Fuarı ilk kez açıldığı yıl olan 1898’da 140 bin ziyaretçi çekip, 232 araç sergilenmişti. 2012’de en son düzenlenen fuar, 1.2 milyondan fazla otomobilsever tarafından ziyaret edildi. Bu yıl kapılarını 114. kez açan Paris Otomobil Fuarı’nda 120’den fazla modelin dünya tanıtımı yapılıp, 200’den fazla yeni model sergileniyor. Ziyaretçi rekorunun da kırılması beklenen fuarda, ülkemiz pazarı için önemli modeller de ilk kez sahne aldı. Bu modellerin bir kısmı yılsonundan itibaren ülkemiz pazarına gelirken, önemli bir kısmı da 2015 model olarak ithal edilecek.

VW’den Passat çıkarması
Alman üretici VW, 8. nesil Passat’ı sergiledi. Yeni platform üzerine geliştirilen Passat, yılsonu Avrupa pazarlarında sedan ve station wagon karoser seçenekleriyle satılacak. Otomobil 2015’ten itibaren ülkemiz pazarına da ithal edilecek. Eski versiyona kıyasla 79 mm daha uzun dingil mesafesine sahip araçta, düşen ağırlık sayesinde yakıt tüketim değerleri de aşağılara çekilmiş. Benzinli ve dizel motor seçenekleri dışında Passat’ta hibrit teknolojisi de yoğun olarak kullanılacak. VW’nin fuardaki başka bir yeniliğiyse kapsamlı bir şekilde makyajlanan Touareg oldu. Avrupa prömiyeri yapılan otomobil, LED farları, değişen ön yüzü ve zenginleşen donanım paketleriyle dikkat çekti.

Yeni Opel Corsa sahnede
Paris’te beşinci nesil Opel Corsa ilk kez sahne aldı. Yeni Corsa, 2015 yılının ilk aylarında Türkiye pazarına sunulacak. Corsa’da 1.0 Ecotec motor seçeneği dışında 1.4 ve 1.3 litre dizel motor seçeneği de ithal edilecek.

Ford’un en yenisi
Tamamen yeni, ikinci nesli ile Paris Otomobil Fuarı’nın yıldızlarından biri olan S-MAX, bir aile otomobili için dinamizm ve konforu bir arada sunan sportif bir aktivite aracı. Yansımayı önleme özellikli uzun farlara sahip “Ford Dinamik LED Farlar”ın ilk kez sunulacağı Ford modeli olan S-MAX, sınıfında Çarpışma Önleme Sistemi’ni ilk olarak sunan model konumunda.

Hyundai i20 dünyaya tanıtıldı
Hyundai’nin İzmit fabrikasında üretilip, dünya pazarlarına satılacak yeni modeli i20 ve 3 kapılı Coupe versiyon ilk kez Paris’te dünyada tanıtıldı. Toplam 1.1 milyon TL’lik yatırımla fabrikanın üretim kapasitesinin iki katına çıkıp, 200 adete ulaştığı modeller ihracatın da lokomotifi olacak. Yerlilik oranının yüzde 65-70 gibi rekor seviyelere ulaştığı modelin çok büyük bir kısmı ihraç edilecek.

FIAT’ta yeni bir dönemin başlangıcı
İtalyan üretici Fiat’ın Paris’teki en büyük yeniliği Jeep Renegade’ın kardeşi 500X oldu. Küçük SUV, şık hatları dışında sunduğu pratik özellikleriyle de beğeni topladı. Araçta 1.4 lt turbo benzinli, 1.6 lt ve 2.0 lt dizel motor seçenekleri de sunulacak. Jeep versiyonunda olduğu gibi 4X4 ve otomatik şanzıman seçenekleri de satın alınabilecek.

KİA Sorento 2.0 lt dizelle gelecek
KIA, 2014 Paris Otomobil Fuarı’nda yeni Sorento ile makyajlı Rio ve Venga modellerini tanıttı. Bu modellerin yanında stantta KIA’nın yeni yakıt tasarrufu sağlayan dizel-elektrik hafif hibrid teknolojisinin ilk kez sergileneceği yeni KIA Optima T-Hibrid konsept de yer alacak. Markanın ülkemiz pazarındaki en önemli modeli olacak 3. nesil Sorento’da daha güçlü gövde yapısı, süspansiyon ve direksiyon sistemlerindeki geliştirmeler, azaltılan gürültü ve titreşim seviyesi ve uzun dingil mesafesi dikkat çekiyor. 2.0 dizel motorun da sunulacağı araç, bu yılın sonlarında üretilmeye başlanacak ve Avrupa’da 2015’in ilk yarısında satışa sunulacak.

Citroen’den sıra dışı konsept
Kendi evinde olmanın rahatlığını yaşayan Fransız marka Citoren fuarda yeni tasarım anlayışını gösteren konseptini ilk kez fuarda tanıttı. Citroen DS Divine adındaki konsept otomobil sıra dışı hatlarıyla ilgi odağı oldu.

595 beygirlik Ferrari fuarda
Ferrari 458 Speciale A Paris otomobil Fuarı’nda sergilenen en güçlü otomobillerden biri olarak ziyaretçilerin ilgi odağı oldu. Sıfırdan 100 km/s hıza sadece 3 saniyede ulaşan 596 beygir gücündeki otomobil sportif ayrıntıları ve özel iç döşemeleriyle de dikkat topladı.

Nissan’ın Golf rakibi Pulsar
Nissan, ispanya fabrikasında üretimine başladığı HB modeli Pulsar’ı Paris’te sergiledi. 4.39 metre uzunluğu ve 2.70 metre dingil genişliğiyle VW Golf’ten biraz daha büyük olan yeni model, yılsonuna doğru Avrupa pazarlarında boy göstermeye başlayacak. Araçta ilk etapta 1.5 lt turbo dizel ve 1.2 lt benzinli motorlar kullanılacak. Ardından 1.6 lt (190 beygir) benzinli ve CVT otomatik şanzıman da sunulmaya başlanacak.

Renault Espace yeniden doğdu
Renault, 2014 Paris Otomobil Fuarı’nda yeni Espace’ın ilk gösterimini gerçekleştirdi. Tasarım ve çekiciliği bir araya getiren bu büyük, zarif ve yenilikçi crossover bir yıl önce Frankfurt Otomobil Fuarı’nda gösterilen konsept otomobilin çizgilerini alıyor. 30 yıldan bu yana başarısını kanıtlamış bir model olan Espace’ın 5 ve 7 koltuklu versiyonları da üretilecek. Ustaca düşünülmüş pratik iç mekân ayrıntılarına sahip olacak araçta yenilikçi iç mekân tasarımları da dikkat çekecek.

Skoda Fabia 3. nesliyle çıtayı yükseltti
Tamamen yenilenen Skoda Fabia daha geniş, daha kullanışlı ve daha çevreci özellikleriyle Paris Otomobil Fuarı’nda ilk kez tanıtıldı. 1999 yılında piyasaya çıktığı ilk günden beri sağlamlığı, pratikliği ve kolay kullanımıyla dikkat çeken Fabia, şimdi üçüncü jenerasyon modeliyle görücüye çıktı. Bir önceki neslinden 90 mm daha geniş, 30 mm daha alçak olan Yeni Skoda Fabia’nın ağırlığı da ortalama 65 kg azaltıldı. Yeni Skoda Fabia‘nın, 1.0 MPI üç silindirli versiyonu sadece 980 kg ağırlığında.

Makyajlı Honda Civic ailesi daha şık
Makyajlanan Honda Civic HB ve Civic Tourer Paris’te tanıtıldı. Küçük dokunuşlarla gençleşen modellerde asıl büyük yenilik araca eklenen akıllı telefonla uyumlu bilgi ekranında. Ön tamponun elden geçirildiği Civic’de gündüz farları ile çevrelenmiş yeni farlar dikkat çekiyor.