PARKOUR İLE TÜM SINIRLAR KALKIYOR

BEDENİNİZİN SINIRLARINI ZORLAYARAK HIZ, KONDİSYON, ÖZGÜRLÜK VE GÜÇLÜ REFLEKSLER KAZANMAYA VAR MISINIZ?

Eğer koşmak ruhunuza iyi geliyorsa ve o an içinizdeki tüm negatiflikleri atabiliyorsanız, size çok daha aksiyon dolu bir spor dalı tavsiye edeceğiz: Parkour… Koşarken duvarları, çatıları kısacası önünüze çıkan tüm engelleri aşmaya ve bunu yaparken bedeninizin ritmiyle bir bütün olmaya odaklanıp reflekslerinizi güçlendirmeye dayanan bu spor dalı, ruhunu özgürleştirmek isteyenler için birebir.

Hız, refleks ve kondisyon gerektiriyor
Akrobasi ve atletizmin bir birleşimi olan Parkour, gerçek anlamda 2000’li yıllardan sonra popülerleşmeye başlayan bir spor dalı… Parkour’un geçmişinde ise askeri eğitimlerden ve silah kullanılmadan gerçekleştirilen savunma sporlarından farklı alıntılar bulunuyor. Belirli bir parkurda serbest hareketler yaparak ilerlenen Parkour’da, yaratıcılık kadar anlık karar verme gibi refleksler de devreye giriyor. Bu spor dalında jimnastik hareketler kadar süratli olmak da büyük öneme sahip. Parkour, 1980’lerde Fransa’da David Belle ve arkadaşları ile başladı ve sonrasında hızlı bir şekilde yayıldı. Parkour’un öncüleri; sınır olarak düşünülen birçok düşünceyi yıkıp insan anatomisinin gerçek potansiyelinin ne kadar geliştirilebileceğini ortaya koydular. 1997’de ise David Belle ve Sebastien Foucan, Yamakasi adlı grubu kurdu. Özellikle Sebastien Foucan’ın, “Hiçbir şey kendi yolunuzda ilerlemeye engel olamaz.” felsefesinden yola çıktığı dikkat çekiyor. Parkour, insan bedeninin yeteneklerini ve sınırlarını zorlayarak, bu gücü en verimli şekilde kullanmaya, ardından da hıza ve kondisyona yöneltmeyi hedefleyen farklı bir vizyona sahip.

Farklı bir yaşam felsefesi vaat ediyor
Bu sporu yapan erkeklere “traceur”, kadınlara ise “traceuse” deniyor. Akrobasinin en aşırı haliyle yani sıçramaların, atlamaların ve dönüşlerin çok sık kullanıldığı bu spor, sadece sokak ve caddelerde yapılıyor. Yani, A noktasından B noktasına varana kadar, aradaki tüm engelleri geçerek ve kendi yolunu oluşturarak en kısa süre içerisinde parkuru bitirmek gerekiyor. Parkour’un en ilginç yanı ise gerçekte parkour yapma amacı için üretilmemiş şeyler üzerinde hareket edilmesi… Karşınıza çıkan duvarlar, yüksek binalar, çatılar, çitler hatta hareket halindeki araçların hiçbir önemi yok! Hepsini geçmek zorundasınız. Parkour sporunu diğer spor dallarından farklı kılan en büyük özellik ise sporcuya hem özgürlük hem de farklı bir yaşam tarzı vaat etmesi… Parkour’da belirli temel hareketler bulunuyor. Bu teknikleri her yerde uygulamak ve pratik yapmak da mümkün. Buradaki temel amaç ise önünüze çıkan tüm engelleri aşmak… Üzerinden, altından ya da arasından geçerek her engelin üstesinden gelmeye çalışıyorsunuz. Zaman içinde akıcı bir hız kazanmaya başlıyorsunuz. Parkour konusunda deneyim sahibi olmaya başladıkça, bu akıcılık zamanla farklı bir boyuta dönüşüyor. Egzersiz sıklığına bağlı olarak, bir ya da iki yıl içinde çok daha estetik bir akışa sahip olmak mümkün.

Yeteneklerinizi ve sınırlarınızı keşfedin
Parkour yapabilmek için dengeli ve cesur olmanız, önünüze çıkacak engelleri aşabileceğinize de yürekten inanmanız gerekiyor. Her gün düzenli aralıklarla idman yapmak, hızınızı artırırken reflekslerinizi de güçlendirecektir. Bir Parkour koşucusunun her türlü duruma açık ve hazır olması ise en önemli kurallardan biri. Dışarıdan bakıldığında tehlikeli bir spor dalı gibi gözükse de refleksleriniz yüzde 100 devreye girdiğinde tüm riskleri yavaş yavaş elimine edebiliyorsunuz. Amerika’da bir üniversite tarafından yapılan araştırma, basketbol sporunda çok daha fazla sakatlık yaşanabileceğini ortaya koyuyor. Aslında sakatlık riski, bireylerin kendi sınırlarını ne kadar zorlayacaklarını bilmedikleri anlarda ortaya çıkıyor. Oysa parkour sporunda ilk andan itibaren vücudunuzun hangi durumlara direnç gösterdiğini analiz etme şansına sahipsiniz. Parkour uygulayıcısı “basamaklama yöntemi”  ile basitten zora doğru giden teknikleri çalışırsa zamanla neler yapıp neler yapamayacağını idrak edebiliyor. Böylece sakatlık riskini de azaltıyor. Yeteneklerinizi ve sınırlarınızı keşfettiğinizde ise daha önce yaptığınız şeyler zaman içinde çok daha az riskli hale gelmeye başlıyor.