Pekin ve Yasak Şehir

Pekin ve Yasak Şehir

Çin’in başkenti Pekin’in ortasında yer alan Yasak Şehir, 1987’de Dünya Kültür Mirası Listesi’ne alınarak, UNESCO tarafından dünyada korunmuş en geniş ahşap yapılar bütünü olarak her yıl 10 milyondan fazla turisti ağırlıyor.

Ming Hanedanından, Çing Hanedanının sonuna kadar, yaklaşık 600 yıl boyunca, 24 hükümdara ev sahipliği yapan Yasak Şehir, adını dönemin hükümdarlarını korumak için alınan olağan üstü güvenlik önlemlerinden, 1600 yılına kadar halkın bu bölgeye girmesinin yasak olmasından alıyor. Çin imparatorluk yerleşkesi Yasak Şehir’in sarayları; Ming Hanedanlığı tarafından, 1402-1420 yılları arasında inşa ettirilir. Yapımı 1420’de tamamlanan Yasak Şehir, 720,000 metrekarelik bir alana kurulu ve 8.707 odalı 980 yapıdan oluşur. Şehrin etrafı 4 kilometre uzunluğunda surlarla çevrilidir.

Sadece Pekin’in değil Çin’in sembol yapılarından biri sayılan Yasak Şehir’in güney kapısı Tiananmen Meydanı’na açılıyor. Tiananmen Meydanı’nda Yasak Şehir’e girişte Mao Ze Dong’un fotoğrafı bulunur. Girişte ayrıca “Yaşasın Çin Halk Cumhuriyeti”, ve “Birlikte Yaşasın Dünya Halkları” yazıları da dikkat çekiyor. Yasak Şehir’deki binaların çatılarında işaretler bulunuyor, bu işaretler o binalarda yaşayan kişilerin unvanlarını gösteriyor.

Yasak Şehir içinde dikkat çeken bir diğer unsur, buradaki tüm binaların güneye doğru bakması… Bunun nedeni ise kuzeyden gelen sert rüzgarlardan korunmak ve gün ışığından faydalanmak. Doğruluğu net olmamakla birlikte sadece imparatorun gözden düşmüş cariyelerinin kaldıkları binalar kuzeye doğru bakıyormuş.

İmparatorların güvenliğini sağlamak amacıyla yürüyüş yolunda ağaç bulunmayan Yasak Şehir daha birçok efsanesi ile popülerliğini koruyor.