Pembe Kent ve Hawa Mahal

Pembe Kent ve Hawa Mahal

Dünyanın en popüler destinasyonlarından biri Hindistan’ın Altın Üçgen olarak da anılan Delhi, Agra ve Jaipur şehirleri…

Bu üçgenin en renkli noktası ise Pembe Kent olarak da anılan Jaipur… Rajasthan eyaletinin başkenti olan Jaipur, 1853 yılında İngiliz kraliyet ailesinin şehri ziyareti sebebiyle, baştan başa pembe ve tonlarına boyanmış. Şehir o günden beri de Pembe Kent adıyla anılmaya başlanmış.

Pembe Kent’in yani Jaipur’un simgesi ne diye sorarsanız; bir çok dikkat çekici yapısı olmakla birlikte size Hawa Mahal yani Rüzgarlar Sarayı’ndan bahsetmek isteriz. Kent merkezinde bulunan Hawa Mahal (Rüzgarlar Sarayı), 1799 yılında Kral Sawai Pratap Singh için inşa edilmiş. 953 kemerli penceresi, Rajput Hanedanına özgü mimari sitili ile göz kamaştırıcı binanın rengarenk pencereleri, harem kadınlarının sokağı izlemeleri için özel tasarlanmış. Yapının ön cephesi Vishnu tanrısının tacı formunda.

Pencere, balkonlar ve taç formu yapıya muhteşem bir görüntü kazandırıyor.

Kraliyet ailesinin ziyareti sırasında da pembe-turuncu arasında bir renge boyanmasıyla bugünkü halini alan Hawa Mahal, şehrin en gözde yapıları arasına girmeyi hak ediyor. Pembe Kent’in fotoğrafları Hawa Mahal’siz eksik kalıyor; kenti ziyaret edenler, güneş ışığında tondan tona geçen ve bu hali ile büyüleyen yapının fotoğrafını çekmeden asla dönmüyor.