PLAKLAR GERİ DÖNDÜ

PLAKLAR GERİ DÖNDÜ

Yeni nesil müzik sistemleri, DJ’lerden aşina olduğumuz turntable’lar, alıcılar ve pasif hoparlörlerden oluşuyorlar. Burada turntable, yani pikap, plağı çalıyor, sesi alıcıya gönderiyor ve hoparlör de gücü alıcıdan sağlıyor. Böylece priz kullanmaya gerek kalmıyor. İşin güzel yanı, bilgisayara bağlanabilen modeller ile ses kaydı yapılabiliyor. Sesi stüdyo kalitesinde isteyenler için de çok daha ciddi sistemler bulmak mümkün… İşte yeni nesil müzik sistemlerinden birkaç örnek…

KALİTE ARAYANLAR İÇİN…
İşe en güçlü sistem ile başlayalım. Bu üçlü, kalite arayanlara odaklanıyor, ancak ciddi bir bütçe de gerektiriyor. İçerisinde dijitalden analoga ses dönüştürücü (DAC) ve phono girişi bulunan NAD C 368 adlı amfi, çok yönlü görev yapıyor. Pro-ject Debut Carbon adlı bu pikap, fiyat/performans açısından etkili. Monitor Audio Silver 8s adlı hoparlör çifti ise dengeli bir müzik deneyimi sağlıyor.

UFAK AMA GÜÇLÜ
Kaliteden ödün vermeden, bütçenizi de iyi bir ses sisteminden çok rahatsız etmeden plak dünyasına dönüş yapmak isterseniz, bu sistem daha uygun. Amfi tercihimiz Cambridge Topaz AM10, 35 Watt’lık phono girişli bir model. Pro-Ject Essential II adlı pikap ise iyi bir kartuş, kol ve tabla üçlüsünü sağlıyor. Paradigm Atom Monitor hoparlörler ise küçük boyutlarının aksine, güçlü ses çıkışıyla dikkat çekiyorlar.

EKONOMİK VE SADE
Uygun fiyatlı bir sistem için alıcıyı devreden çıkarttık ve Audioengine A5+ modeli, güç çıkışı gerektiren hoparlörleri tercih ettik. A5+ analog bağlantıyla sisteminize bağlanabileceği gibi, 150 Watt çıkış gücü ile odanızı müzikle doldurabilir. Audio-Technica AT-LP120 pikap, yüksek kaliteli kartuşu ile sisteminizi tamamlar ve hoparlördeki USB bağlantıyla şarj da edilebilir.