PLASTİK KAPLAR VE BİLİNMEYENLERİ

Günümüzde toprak, metal ve çelik kapların yerini plastik ambalajlar aldı. Hayatımızı kolaylaştırmalarının yanı sıra bu ürünler, ‘acaba sağlıklı mı?’ sorusunu akıllara getiriyor.

Plastik kapların sağlık üzerindeki etkisini anlamanın yolu üzerlerindeki numaraları okumaktan geçiyor.

Günlük hayatımızda yediğimiz yoğurttan içtiğimiz suya, süte, ayrana kadar beslenmemizin bir parçası olan ürünler özel ambalajlarında evlerimize giriyor. Bu ürünler sanayileşmenin bir parçası olan plastik, cam, karton gibi malzemelerden üretilen kaplarda sunuluyor.

Her şeyin kirlendiği günümüzde, ‘Bu ambalajlar sağlığımızı tehdit ediyor mu?’, ‘Pet şişeler ve plastik kaplar ne kadar güvenilir?’ soruları ise çoğumuzun aklına takılıyor. Bunu anlamak sanıldığı kadar da zor değil. Çünkü bu ürünlerin üreticileri bir takım kodlarla bu ürünlerin sağlığımıza verdiği, verebileceği zararı tüketicilere bildirmek zorunda.

Peki, biz bunu nasıl anlayacağız?

Marketlerden satın aldığımız bu hazır yiyeceklerin paketlendiği plastik kutuların altlarında yer alan numaralar bu ürünlerin sağlığımıza olan etkilerini ortaya koyuyor. Bu numaraların bazıları zararsız bir maddeden yapıldığı anlamına gelirken, bazıları da sağlığa zararlı olan maddeler içerdiği konusunda uyarıyor. Uzmanlar, hemen her gün kullandığımız plastik ambalajlı ürünleri satın alırken sadece son kullanma tarihine değil, sağlığa zararlı olup olmadıklarına da bakılması konusunda uyarıyor. Uzmanlar sağlığa zararlı (kansorojen) 3, 6 ve 7 numaralı ürünlerden kesinlikle uzak durulması gerektiğine işaret ediyor.

Numaralar ne anlama geliyor?
1 numara: PET veya PETE polietilen anlamına geliyor. Genelde su, iki litrelik alkolsüz içecekler ve yağların konduğu pet şişelerde kullanılıyor. Genelde tek kullanımlık ürünler için geçerli olan bu ürün zararsız.
2 numara: HDPE ve polietileni işaret ediyor. Genelde deterjan ambalajları ve pet sütlerde bulunuyor. Bu ürün de sağlığa zarar vermiyor.
3 numara: PVC polivenil klorid içeriyor. Streç folyo, dış mekan eşyaları, plastik zemin malzemesi, duş perdesi ve de plastik ambalajlarda kullanılıyor. Sağlığa zararlı olması nedeniyle yiyeceklerinizi folyoya sararken bir kere daha düşünmeniz öneriliyor.
4 numara: LDPE az yoğunluklu polietilendir. Kuru temizleme, çöp torbaları, yemek saklama kaplarında bulunuyor. Zararsızdır.
5 numara: PE Polietilen’in kısaltmasıdır. En güvenli plastik türü olarak kabul ediliyor. Bulaşık makinesinde yıkanabilir, mikrodalga fırında kullanılabilir.
6 numara: PS polistirendir. Yemek paketleri, plastik bardak ve tabaklar, kaşık gibi maddelerde kullanılıyor. Market etlerini satın alırken konulan plastik kaplar, köpük tabaklar ve fast food ürünlerin konulduğu tabaklarda kullanılan bu ürün sağlığa zararlıdır.
7 numara: Yemek saklama kapları ve bazı pet şişelerde bulunuyor. Kullanılması oldukça zararlıdır.