PLAYSTATİON 4 MÜ, XBOX ONE MI?

PLAYSTATİON 4 MÜ, XBOX ONE MI?

PlayStation ve Xbox’ın yeni modelleri, arka arkaya tanıtılınca, oyun dünyası hareketlendi. Ancak oyun severleri zor bir seçim bekliyor.

Microsoft, Xbox 360’ı tanıttığında yıl 2005; Sony, PlayStation 3’ü tanıttığında ise 2006’ydı. Bu yüzden tercih yapmak daha kolay olmuştu. Ancak 2013’ün sonunda iki firma da uzun süredir beklenen yeni modellerini arka arkaya tanıtınca, seçim yapmak zorlaştı. Üstelik Xbox’ın eğlenceye de odaklanmış olması, PlayStation’ın ise sıkı bir oyuncunun istediği her şeyi sunması, şartları önceki karşılaşmaya göre değiştiriyor.

PlayStation 4
Tasarım
Tanıtımda bile gösterilmeyen cihaz, ilk fotoğraflarından daha küçük boyutlarda. Güç kaynağı da içerisinde olmasına karşın, eskisine göre daha az yer kaplıyor. Çıkarılabilir sabit bir kapağı olan parlak bölümü ise çok havalı.

Kumanda
Önceki modeldeki kumandaya göre çok daha ergonomik olan DualShock 4 oyun kumandasında, Start ve Select tuşları yerini Share ile Option’a bıraktı.

Asıl değişim ise tıklanabilen dokunmatik yüzey. Bu yüzey menülerde bir işe yaramıyor ama oyunlarda işe yarıyor.

Performans
Call of Duty ve Battlefield oyunlarının yeni sürümleri, Xbox One’a göre daha yüksek çözünürlükte oynanabiliyor. Ayrıca, PS4’teki 8 GB’lık bellek de GDDR5 olduğundan, daha seri bir kullanım sunuyor. Ne yazık ki, oyunları Full HD’nin dört katı 4K çözünürlükte çalıştıramıyor.

Kamera
Xbox One’ın Kinect’i gibi PS4 kamerası kutudan çıkmıyor. Move’un gelişmiş sürümü olan PlayStation Camera ayrı satılıyor ve iki mercek ile derinlik ölçebiliyor. Ayrıca sahibini yüzünden tanıyarak giriş yapmayı sağlıyor. Sesle kontrol de oyunlar arası geçişte çok hızlı.

Teknik özellikler
8 çekirdekli AMD Jaguar işlemci, 500 GB (değiştirilebilir) sabit disk, 8 GB GDDR5 bellek, Blu-ray ve DVD sürücü, Ethernet, Wi-F, Bluetooth 2.1, 2 x USB 3.0 bağlantı, 275 x 53 x 305 mm boyutlar.

Xbox One
Tasarım
İlk bakışta 90’lardaki VHS video çalarları andırıyor. Özellikle PS4’ün yanında biraz hantal duruyor. Ayrıca güç kaynağı da maalesef dâhilî değil, bu yüzden çirkin bir görüntü oluşturuyor. Konsolun dikey olarak konumlandırılamadığını da söyleyelim.

Kumanda
Xbox 360’ın kumandasının ne kadar başarılı olduğunun farkında olan Microsoft, One kumandasını da benzer şekilde tasarlamış. Boyut ve ağırlık neredeyse aynı ama Home tuşu üstteki genişletilen alana konmuş, yön tuşları girintili, arka omuzdaki tuşlar ise oval.

Performans
Genelde 720p (HD Ready ya da 1280×720 piksel) çözünürlükte oynanabilen oyunlar karşınıza çıkacak. Forza Motorsport 5 gibi 1080p’lik oyunların sayısı ile zamanla artacak. Güçsüz gibi görünse de, TV ve eğlence yetenekleri ile telafi ediyor. Uydu alıcısını bağlayıp, sesle kontrol etmek mümkün.

Kamera
Kinect de Xbox One’ın tasarım çizgilerini taşıyor ve kutudan çıkıyor. Kızılötesi özellikli 1080p algılayıcısı, karanlıkta bile görebiliyor. Mesafe ölçümleri hızlı, hareketleri de rahatça algılıyor. Ses tanıma teknolojisi, bir kez alışınca kumandasız kullanımı kolaylaştırıyor.

Teknik özellikler
8 çekirdekli AMD 1,75 GHz işlemci, 500 GB (harici diskle artırılabilir) depolama, 8 GB DDR3 bellek, Blu-ray ve DVD sürücü, Ethernet, Wi-Fi, Wi-Fi Direct, 3xUSB 3.0 bağlantı, 333x274x79 mm boyutlar.