Portland ve Mills Ends Parkı

Portland ve Mills Ends Parkı

Şehir içinde nefes alınacak mekanlar olarak tasarlanan parklar, çeşitli ağaçlar, yeşillikler, çiçeklerle bezenmiş büyük alanlar olarak bilinir genel olarak.

Kent yönetimleri parkların yapımı ve bakımı için özel emek harcar; şehir halkını rahatlatmak için alanlar açmak, şehri güzelleştirmek adına… Tüm bu bilgileri bir yana koyun ve dünyanın en küçük parkı ile tanışın: Mills Ends Parkı… Amerika’nın Oregon eyaletinin Portland şehrindeki bu park, şehir halkından tek bir kişinin bile oturup tabiatla baş başa kalabileceği bir park değil çünkü park sadece ve sadece iki ayak genişliğinde…

Gelelim parkın öyküsüne… Gazeteci Dick Fagan, II. Dünya Savaşı’ndan döndükten sonra kariyerine Oregon Dergisinde devam etti. Ofis penceresi, Naito Parkway’e bakıyordu. Bu meydanda hiç kullanılmayan, delik denilebilecek bir toprak alan bulunuyordu. Delikte sürekli olarak yabani otlar bitiyordu. Fagan ise yabani otlar yerine çiçek dikerek bu küçük alanı dönüştürmeye çabalıyordu. Çabaları sonuç verdi, yabani otlar yerine bu küçük delikte artık az da olsa çiçekler yetişmeye başladı. Fagan da, kendince bu alanı “dünyanın en küçük parkı” olarak ilan etti ve 1948 yılında Aziz Patrick Günü’ne ithaf etti.

Dick Fagan 1969 yılında hayatını kaybetti ama dünyaya kazandırdığı Mills Ends, bugün hala korunuyor. 1971’de Guinness tarafından Mill Ends, “Dünyanın En Küçük parkı” olarak tescillendi. 1976 yılında, yine Aziz Patrick Günü’nde, kent yönetimi, parkı, “resmi şehir parkı” olarak kabul etti. Bugün Portland’a gidenler, sadece küçüklüğü sebebi ile meşhur olan bu küçük parkı, gezemiyor belki ama bol bol fotoğraflıyor!