PRAG VE ASTRONOMİK SAAT KULESİ

PRAG VE ASTRONOMİK SAAT KULESİ

Prag’ı adım adım gezerken, sanki bir yere doğru çekildiğinizi hissedersiniz… Adım adım Eski Şehir (Old Town) Meydanı’na doğru yönelirsiniz bir nevi… Tüm sokakların çıktığı, kentin tam kalbindeki bu meydana çıktığınızda ise sizi hiç azalmayan bir kalabalık karşılar.

Dünyanın en özel tarihi sembollerinden birini görmek isteyenlerin kalabalığıdır bu…

Astronomik Saat Kulesi’nin…

Her saat başı İsa’nın 12 havarisinin geçişi, çanlarla ve o an çalınan müzikle canlanır.

Sanki kentin kalbinin atışıdır bu duyulan…

15. yüzyıldan beri Hanuş Usta’nın yaptığı bu özel saat, kentin sembolü olarak dimdik ayakta durmaya ve ilgi çekmeye devam eder.

Her şey Charles Üniversitesi Profesörü Hanuş Usta’nın insanlara, “Herkes bir gün geldiği yere geri dönecek yani elbet bir gün toprakla özleşip ölecek” mesajını vermek için bir saat yapmasıyla başlar.

Dışında İbranice rakamlar ve semboller olan saat, Güneş’in Dünya’nın ve Ay’ın konumlarını gösteren astronomik bir saattir. İki büyük yuvarlaktan oluşur. Üstte normal saati görünürken, altta da astrolojik simgelerle o gün doğan kişinin burcu ifade edilir. Hatta kenarlarda doğan bebekler için isim önerileri de yer alır.

İnsanları akın akın Prag’a getiren bu çekicilik Kral’ı rahatsız eder ve çok korkunç bir karar verir, Hanuş Usta’nın gözlerine mil çektirir; görmesin, aynı saati bir daha yapmasın diye…

Hanuş Usta’nın çok ağrına gider.

Bir gece kulenin tepesine çıkar. Mekanizmanın arasına kendisini sıkıştırarak intihar eder… Kral da ülkenin ve dünyanın ustalarını getirse de sağlığı boyunca saatin çalıştığını bir daha göremez.

Yıllar sonra bir usta gelir ve bizim her saat başı tanık olduğumuz sembolik gösterinin yapılmasına tekrar başlanır.

Yolunuz Prag’a düşerse siz ne yaparsanız yapın adımlarınızın sizi götüreceği o meydana mutlaka gidin. Müsaitse tam saat kulesinin karşısındaki kafeteryalardan birine oturun. Fotoğraf makinesi ve kameranızı hazırlayın. Güzel bir kahve eşliğinde saat başının gelmesini bekleyin.