Provence ve Lavanta Tarlaları

Provence ve Lavanta Tarlaları

Bazı şehirler, bazı dönemlerde daha güzeldir. İstanbul ve Amsterdam laleler açtığında; Datça badem ağaçları ile donandığında; Japonya’nın birçok şehri sakura yani kiraz çiçeklerinin açtığı dönemde bir başkadır… Son yıllarda popüler olan Fransa’nın güneyinde bulunan Provence bölgesi de lavantalar açtığında, haziran-temmuz aylarında, olağanüstü bir güzelliğe bürünür.

Provence Bölgesi’ni de çok özel bir dönem olan lavanta mevsiminde gezerseniz, unutamayacağınız bir görsel şölene şahitlik etmiş olursunuz. Daha çok kadın turistlerin ilgi gösterdiği bölgede bulunan köylerinden Sault, doğa severler için muhakkak görülmesi gereken yerlerden… Dükkanlarından sokaklarına her yeri lavanta kokan yaklaşık 2 bin nüfuslu küçük köy, her yıl binlerce turisti, lavanta mevsiminde ağırlıyor. Köy halkı lavantadan ürettikleri sabun, şampuan, yağ, parfüm hatta lavanta dondurması, lavanta çayı, sadece buraya özgü lavanta balı satarak geçimlerini sağlarken; siz de dünyanın en özel renk ve kokusuna sahip bu güzel bitkinin sunduğu nimetleri deneme şansına sahip oluyorsunuz.

Sault köyünün etrafında gezintiye çıkarsanız da eşsiz bucaksız lavanta tarlalarının içinde kayboluyorsunuz. Burada çekeceğiniz fotoğraflar albümünüzün en özel anlarını oluşturacak kuşkusuz. Kendinize bir demet yapmayı da unutmayın, dönüş yolunda size güzel duygular hissettirmeye devam edecektir.