PTT PUL MÜZESİ’NDE TARİHE YOLCULUK

PTT PUL MÜZESİ’NDE TARİHE YOLCULUK

PTT, Türkiye’nin kültür hayatına ve tarih belleğine çok önemli katkılarda bulunacak olan güzel bir müze çalışması gerçekleştirdi.

Kurum, 1863 yılından bu yana basılan ve bu güne kadar da depolarda tutulan pulların sergilendiği, “PTT Pul Müzesi”ni Ankara’da ilgilerin hizmetine sundu. Ankara Ulus’ta bulunan, tarihi Emlak ve Eytam Bankası binası restore edilerek, PTT Pul Müzesi’ne dönüştürüldü. Türk pulları koleksiyonunun orijinal halleri toplam 3 katta 6.500 m2 alanda ziyarete açıldı.

Modern iç mekân tasarımı ve ‘Tarihe Tanıklık Eden Koleksiyonlar’ sloganı ile ziyaretçisini karşılayan müze, giriş katta posta haberleşme tarihini kronolojik olarak gezme imkânı sunuyor. Ziyaretçiler burada, dokunmatik ekranlardan, kısa filmlere, 3D sinema salonundan, geçmişten günümüze posta nazırları odalarına, İstiklal Harbi’ndeki PTT canlandırmasına kadar nostaljik bir keşfe çıkıyor.

Bir pulun hikâyesi, filateli sözlüğü, pullarla yüzyıl alanları sunduğu kapsamlı dijital arşiv sayesinde, istenilen anda istenilen döneme, pula ve pulun bilgisine ulaşmayı mümkün kılıyor. Günümüzde PTT, ‘Posta Dağıtıcıları Kostümleri’ sergi alanı ve Osmanlı dönemine ait canlandırılan posta arabası da giriş katının ilgi çekici detaylarından. Anlatım dili, konsepti, sunumu ve modern teknoloji kullanımı itibari ile Ankara PTT Pul Müzesi dünyadaki örneklerini geride bırakıyor.

BİLGİ
ÜCRETSİZ GEZİLİYOR
Uluslararası modern müzecilik anlayışına göre tasarlanan müze, hafta sonu ve resmi tatil günleri dışında hafta içi 09.00 -17.00 saatleri arasında ücretsiz olarak geziliyor.