RAHAT VE HUZURLU BİR HAMİLELİK GEÇİRİN

Hamilelik sırasında kadın vücudunda çok ciddi değişiklikler meydana gelir. Bunun sonucunda kadınlar; cilt, saç ve dişlerinin durumunda; sindirim ve idrar sistemlerinin etkinliğinde ve başka benzeri fonksiyonlarda çeşitli yeniliklerle karşılaşmaktadır. Anne adaylarını korkutan bu sıkıntılar karşısında uzmanlar, hamilelik süresince karşılaşılabilecek sorunları ve nasıl başa çıkılabileceğini anlatıyor. Ayrıca beslenme ve cilt bakım önerileriyle çok daha rahat ve sağlıklı bir hamilelik geçirebilmeniz için tavsiyelerde bulunuyor.

Anne adaylarını zorlayan sıkıntılar
Hamilelikte hormonal değişikliklerin yanı sıra fiziksel ve psikolojik değişimlerin de yaşanacağına dikkat çeken Central Hospital Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Opr. Dr. Cengizhan Kolata, anne adaylarının hamilelikte yaşayacakları sorunlarla ilgili şunları söylüyor: “Hamilelikte en sık karşılaşılan sorunlar; sabah bulantısı ve kusmalar, artmış tükürük salınımı, sık idrara çıkma, idrar kaçırma, bel ve sırt ağrıları, baş ağrısı, karın ağrısı, mide yanması, kramplar, varis, ödem, şişkinlik ve kabızlıktır. Ayrıca uyku sorunları, burun kanamaları, el ve ayakta uyuşmalar, vücutta kaşıntı, gebelik şekeri-zehirlenmesi, kilo alma, bel kalınlaşması, vücutta oluşan çatlaklar, saç dökülmeleri, cilt problemleri, alerji, diş sorunları, vajinal kanamalar-akıntılar, göğüslerde değişiklikler ve cinsel problemler de görülebilir. Hamilelik süresince anne adayında yorgunluk, depresyon, panik atak, unutkanlık, konsantrasyon bozuklukları, depresif duygu durumları ve ağlama krizleri gibi psikolojik durumlar da yaşanabilir.”

Sabah bulantıları iyiye işaret
“Sabah bulantıları ve ani kusmalar her gebe kadın için olağan durumlardan biridir. Hamilelerin neredeyse yarısında çeşitli şiddetlerde görülür. Sabah bulantıları hormonların görevini düzgün yaptığının bir göstergesidir. Ancak bulantı ve kusmaların sebepleri kesin olarak bilinememektedir. Sabah bulantılarının şiddetinin farklı olmasının nedenleri arasında; hormon seviyeleri, stres düzeyleri ve yorgunluk gibi etkenler sıralanabilir.”

Bulantı ve kusmaları azaltabilecek bazı önlemler:
– Protein ve karbonhidrat açısından zengin bir beslenme diyeti uygulanmalı.
– Bol miktarda sıvı alınmalı. Katı gıdalar yerine sıvı besinler tercih edilmeli.
– Vitaminler tek bir kerede ve kusmalar nedeniyle çıkarma olasılığının en düşük olduğu, uykudan önce alınmalı.
-Mideyi bulandıracak her türlü koku, tat ve görüntüden uzak durulmalı.
-Sigara kesinlikle içilmemeli ve içilen ortamlara girilmemeli.
-Mide boş bırakılmamalı, sık aralıklarla yemek yenmeli.
-Bulantıya neden olabileceğinden sabahları çok hızlı hareket edilmemeli. Yataktan yavaşça kalkılmalı, yapılan hareketlerde kontrollü olunmalıdır.
-Yemek yedikten ya da kustuktan sonra mideyi bulandırmayacak diş macunu ile dişler fırçalanmalı ve iyice çalkalanmalıdır.

——

Saç ve cildinize ekstra bakım yapın
Hamilelik süresince kadınların ciltte çatlaklık ve saçlarda yıpranma yaşayabileceğine dikkat çeken Liv Hospital Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Demet Dikmen şu önerilerde bulunuyor: “Saç için mümkün olduğunca doğal ürünler, bakım kürleri uygulanmalı. Saçlı deri nispeten geniş emilim yüzeyi ile toksik ürünlerin kana geçişi için ciddi bir risk teşkil eder. Saç boyası olarak Fenol ve benzeri şeyler içermeyen nispeten zararsız boyaların tercihen ilk 10 haftadan sonra kullanılması tedbirli bir yaklaşım olacaktır. Cilt temizleyici ve nemlendiriciler genel olarak güvenle kullanılabilir. A vitamini türevlerini içeren cilt ürünlerini kesinlikle kullanılmamalı.”

Çatlak tedavisi 20. haftaya kadar
“Tüm gebelik boyunca vücut nemlendirilmelidir ama 20. haftadan sonra sadece nemlendiriciler, oluşması muhtemel çatlakları önlemede yeterli olmayacaktır. Çatlak oluşumunda her ne kadar genetik, yani kişinin kollajen tipi en önemli faktör olsa da özellikle çatlak önleyici olarak geliştirilen kremler ve yağlar oldukça büyük yarar sağlamakta. Bu kremler ve yağlar tabii ki anne adayı ve gelişmekte olan bebek için risk oluşturmayan doğal özler ve kimyasallar içeriyor. Eskiden çok fazla kullanılan ve hemen hemen herkesin bildiği ve kullandığı acıbadem sütünün ise uzun süre kullanıldığında erken doğuma sebep olduğuna dair çıkan bilgilerle artık günümüzde kullanılmaması tavsiye ediliyor.”

Güzelliğinize yardımcı ürünler
“Soyanın cildin kollajen üreten fibroblastları üzerine etkisinin en az Retinoller kadar olduğu anlaşılmış durumda. Fibroblastları cildin kollajen üreten motoru olarak düşünürsek soya da moturun çalışmasını devam ettirecek yağ konumunda. C Vitamini, mutfak dolabınızda olduğu kadar banyo dolabınızda da bulunmalı. C vitamini kollajen üretiminde çok önemli rol oynuyor. Ayrıca C vitamini antioksidan olduğu için serbest radikallerle savaşarak hücreleri hasardan koruyor. Glikolik Asit fazla yağı temizleyerek ve ölü hücreleri uzaklaştırarak cildi arındırıyor.

10 besini sofranızdan eksik etmeyin
Liv Hospital Diyet ve Beslenme Uzmanı Şükran Yıldız, hamilelik süresince anne adaylarının ihtiyacı olan 10 besini şöyle sıralıyor:
-Yumurta
-Tam tahıllı ekmek ve bulgur
-Çiğ Kuruyemişler (ceviz, fındık, badem, fıstık)
-Yoğurt
-Koyu yeşil yapraklı sebzeler
-Yağsız kırmızı et
-Kuru baklagiller
-Somon balığı
-Kuru meyveler
-Su